Premier zapowiada podwyżki dla lekarzy rezydentów i stażystów

– Podjęliśmy decyzję, że w 2018 roku pula na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu do wydatków realizowanych przez naszych poprzedników. Na ten cel w 2015 roku przeznaczono 812 mln zł, a w przyszłorocznym budżecie będzie to 1,179 mld zł – zapowiedziała podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego premier Beata Szydło.

twitter.com/PremierRP

Premier Beata Szydlo dodała, że docelowo, z końcem 2021 roku lekarze rezydenci będą zarabiali minimum 5251 zł. Z kolei jeszcze w tym roku, z wyrównaniem od lipca, rezydenci będą otrzymywali pieniądze w ramach puli podwyżek.

Pracujemy w tej chwili nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. Ta ustawa jest praktycznie przygotowana i myślę, ze w najbliższym czasie będzie mogła być również skierowana do uzgodnień rządowych i prac parlamentarnych – powiedziała premier Szydło.

Beata Szydło podkreśliła, że 2017 roku na ochronę zdrowia skierowano dodatkowo 8 mld zł.

Te środki są przeznaczane na zakup dodatkowych świadczeń, m.in. leczenie zaćmy i bioder. Uruchomiliśmy środki na wyposażenie gabinetów medycznych w szkołach. Chcemy to robić wspólnie z samorządami – zwróciła uwagę.

Zapowiedziała również, że w 2018 roku do systemu trafi dodatkowo około 6 mld zł.

Szefowa rządu bierze udział w obradach Rady Dialogu Społecznego, która dziś rozmawia m.in. o funkcjonowaniu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Po posiedzeniu Rady Beata Szydło ma spotkać się z członkami Porozumienia Rezydentów OZZL.

Protestujący od poprzedniego poniedziałku rezydenci zawiesili dziś rano głodówkę do czasu spotkania z premier. Beata Szydło zaproponowała im we wtorek wieczorem spotkanie, ale dopiero po zakończeniu protestu.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rada Dialogu Społecznego #Beata Szydło #premier #lekarze #wynagrodzenia #podwyżki #służba zdrowia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo