Ursus ze zwycięstwem w dużym przetargu i znacznym skokiem giełdowym.

Zdjęcie ilustracyjne / Wikimedia Commons/Travelarz/CC BY-SA 3.0 pl

  

Spółka Ursus Bus wygrała przetarg na dostawę elektrycznych autobusów niskopodłogowych dla Zielonej Góry. Kontrakt warty 96,5 mln zł brutto obejmuje dostawę 47 fabrycznie nowych autobusów miejskich o długości 12 metrów. Przełożyło się to na duży wzrost Ursusa w dzisiejszych notowaniach giełdowych.

Dziś Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze poinformował o wyborze oferty spółki Ursus Bus w największym przetargu w Polsce, a zarazem jednym z największych w Europie, na dostarczenie autobusów elektrycznych. Termin pierwszej dostawy przewidziano na 1 lipca 2018 r., a realizację całego zamówienia do końca listopada przyszłego roku. Wartość oferty wynosi 96,5 mln zł brutto.

Model Ursus City Smile, który zostanie dostarczony do Zielonej Góry to nowoczesny, 12-metrowy autobus miejski napędzany wyłącznie energią elektryczną. W odróżnieniu od pojazdów spalinowych czy hybrydowych, które także wyposażone są w mały silnik diesla – elektrobus Ursusa jest całkowicie zeroemisyjny. Oznacza to, że nie emituje żadnych spalin do atmosfery, dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko.

Dodatkowo podczas ruszania z przystanku wytwarza czterokrotnie mniej hałasu niż autobusy z napędem diesla i hybrydowym. W czerwcu tego roku spółka Ursus Bus powołała konsorcjum „Polski E-BUS”. Jego celem jest stworzenie projektu nowego, całkowicie polskiego autobusu elektrycznego następnej generacji dla transportu publicznego.

Zwycięstwo w przetargu przełożyło się na skok w notowaniach giełdowych. Na szerokim rynku, Ursus zanotował drugi najmocniejszy wzrost - 12,63 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spowolnienie gospodarcze w Niemczech trwa. Obniżono prognozę wzrostu na 2020 rok

/ Zdjecie ilustracyjne/Bundestag / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Rząd Niemiec obniżył w czwartek prognozę wzrostu gospodarczego na 2020 rok - tłumaczył minister gospodarki Peter Altmaier. Wskazał, że to „konsekwencja gorszej koniunktury w światowym handlu”.

Zgodnie ze skorygowanymi przewidywaniami w nadchodzącym roku niemieckie PKB ma być większe w porównaniu do 2019 roku o 1 proc. W kwietniu ministerstwo gospodarki liczyło jeszcze, że wzrost wyniesie 1,5 proc. 

Spowolnienie wynika z gorszej koniunktury na światowych rynkach, co uzależniony od eksportu niemiecki przemysł odczuwa szczególnie dotkliwie. Również niepewność co do warunków brexitu sprawia, że inwestycje w kluczowych branżach, takich jak samochodowa, chemiczna i budowy maszyn, zostały wyhamowane

 - mówił w czwartek Altmaier.

Prognoza wzrostu na bieżący rok pozostała bez zmian na poziomie 0,5 proc. PKB. W 2018 roku niemiecka gospodarka urosła o 1,4 proc. Altmaier podkreślił, że popyt wewnętrzny jest wciąż na tym samym, wysokim poziomie. 

Zatrudnienie i płace rosną, a sektor budowlany cieszy się z wysokiej koniunktury. Dzięki ulgom podatkowym w kieszeniach pracowników zostaje więcej zarobionych pieniędzy, zatem kryzys Niemcom nie grozi

- uważa Altmaier.

W drugim kwartale 2019 roku PKB Niemiec zmniejszył się w porównaniu z pierwszym kwartałem o 0,1 proc. W pierwszych trzech miesiącach br. Niemcy zanotowały jeszcze nieznaczny wzrost, wynoszący 0,4 proc. PKB. W połowie września cztery niemieckie instytuty badań nad gospodarką ogłosiły prognozy dotyczące PKB, według których również w trzecim kwartale br. Niemcy znajdą się na minusie.

Ekonomiści mówią o tzw. technicznej recesji, jeśli spadki trwają dwa kwartały z rzędu.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl