Sprawa pedofilii wyszła na jaw w 2015 roku, kiedy dwaj mężczyźni, obecnie w wieku 35 i 28 lat, mieli według śledczych wykorzystywać seksualnie dzieci z miejscowych szkół.

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski w poniedziałek dwóch oskarżonych zostało skazanych na kary łączne po 10 lat pozbawienia wolności za czynności seksualne z siedmioma chłopcami, którzy mieli mniej niż 15 lat. Oskarżeni mieli się dopuścić zabronionych czynów od czerwca do września 2015r.

Sąd zastosował też wobec obu oskarżonych środek karny w postaci zakazu jakiegokolwiek kontaktu z pokrzywdzonymi oraz zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 100 m przez 15 lat. Nakazał oskarżonym poddanie się terapii, w tym farmakoterapii, zmierzającej do osłabienia popędu seksualnego. Ponadto Sąd przyznał zadośćuczynienie pieniężne dwóm pokrzywdzonym, nie podano, w jakiej wysokości.

Jak podawały lokalne media, sprawa wyszła na jaw dzięki jednej z matek. Kobieta zaniepokojona korespondencją internetową syna podała się za niego. Wynikiem tego była rozmowa, która stała się pierwszym z wielu dowodów obciążających oskarżonych.

Mieszkaniec Nowego Miasta Lubawskiego Tomasz K., znany z promocji kajakarstwa w regionie oraz pochodzący z powiatu tarnowskiego Mateusz L. zostali aresztowani. Policjanci zabezpieczyli u mężczyzn pliki z filmami, zdjęciami oraz płyty CD i DVD, które, jak ocenił biegły, stanowiły obciążający zatrzymanych materiał dowodowy. Z uwagi na charakter sprawy proces w całości toczył się za zamkniętymi drzwiami.