Szef NATO: Nie chcemy nowej zimnej wojny z Rosją

Jens Stoltenberg / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył dziś, że Sojusz Północnoatlantycki nie chce nowej zimnej wojny z Rosją mimo zaniepokojenia państw członkowskich rozbudową rosyjskiego potencjału wojskowego w ich sąsiedztwie.

- Jesteśmy zaniepokojeni brakiem przejrzystości ze strony Rosji, jeśli chodzi o ćwiczenia wojskowe

 - powiedział Stoltenberg w Bukareszcie, występując na zakończenie czterodniowego posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Jak jednocześnie zaznaczył,

"Rosja jest naszym sąsiadem, nie chcemy Rosji izolować, nie chcemy nowej zimnej wojny".

Dodał, że NATO wzmocniło patrole swych myśliwców nad Morzem Czarnym "w odpowiedzi na agresywne działania Rosji na Ukrainie".

Podobne stanowisko zaprezentował w swym przemówieniu prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

- Naszym celem jest pokój, a nie wojna. Nie jesteśmy dla Rosji zagrożeniem, ale potrzebujemy długoterminowej strategii sojuszniczej, potrzebujemy dialogu prowadzonego z silnej pozycji obrony i odstraszania

 - powiedział.

Jak podał Reuters, NATO uruchomiło w poniedziałek w Rumunii nowe niewielkie siły międzynarodowe obejmujące kontyngenty z 10 państw NATO, w tym Włoch i Kanady, jak też z samej Rumunii. Oczekuje się, że te przeznaczone do działań na lądzie, w powietrzu i na morzu siły będą uzupełnieniem około 900 amerykańskich żołnierzy stacjonujących już obecnie w różnych miejscach Rumunii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Wyborcza" publikuje sondaż, który bardzo nie spodoba się Schetynie. Wyprzedza go nawet Nowacka...

/ fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W świetle nadchodzących wyborów na szefa Platformy Obywatelskiej, zwolennicy ugrupowania mają opowiadać się za Grzegorzem Budką. Jak wynika z opublikowanego przez „GW” sondażu, polityk deklasuje m,in. Małgorzatę Kidawę-Błońską, Donalda Tuska i obecnego lidera Grzegorza Schetynę.

"GW" przypomina, że na początku 2020 r. odbędą się wybory przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, zdecydowanie najsilniejszej partii Koalicji Obywatelskiej. Wtedy skończy się kadencja Grzegorza Schetyny, a członkowie PO wybiorą kolejnego szefa. Głosować mogą wszyscy – korespondencyjnie lub w internecie.

[polecam:http://niezalezna.pl/296459-budka-przejmie-stery-w-klubie-koalicji-obywatelskiej-otrzymal-juz-oficjalna-rekomendacje]

Gazeta informuje, że z badania "Liczymy się z Polkami", przeprowadzonego przez Kantar dla "Wysokich Obcasów", wynika, iż kontynuacji rządów Schetyny chciałoby ledwie 4 proc. zwolenników Koalicji. Schetyna przegrywa nie tylko z Borysem Budką, Małgorzatą Kidawą-Błońską i Donaldem Tuskiem, ale również z Rafałem Trzaskowskim, a nawet Barbarą Nowacką. Mimo to Schetyna nie wyklucza startu w wyborach.

Na pytanie, kto powinien być liderem Koalicji Obywatelskiej 30 proc. zwolenników KO odpowiedziało, że Budka; 23 proc., że Kidawa-Błońska, 11 proc. wskazało Tuska, 10 proc. – Trzaskowskiego, a 7 proc. - Nowacką.

[polecam:http://niezalezna.pl/296281-schetyna-nie-ma-juz-w-platformie-czego-szukac-nitras-ujawnia-kogo-typuje-na-nowego-szefa]

Budka – jak informuje "GW" - jest reprezentantem tej frakcji w PO, która ma dość rządów Schetyny. Testem na jego popularność miały być wybory szefa Klubu Parlamentarnego KO, które odbyły się 12 listopada. Ostatecznie Budkę zgłosił sam Schetyna, był jedynym kandydatem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl