Wyjątkowy gość na meczu Polska-Czarnogóra

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Mecz polskich piłkarzy z Czarnogórą w ostatniej kolejce eliminacji mistrzostw świata 2018 w Warszawie z trybun obejrzy szef FIFA Gianni Infantino. O jego obecności poinformował na Twitterze prezes PZPN Zbigniew Boniek.

47-letni Szwajcar kieruje FIFA od lutego 2016 roku. Wcześniej przez blisko siedem lat był sekretarzem generalnym Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).

Przed ostatnią kolejką Polska prowadzi w grupie E z dorobkiem 22 punktów. O trzy wyprzedza Danię, a o sześć Czarnogórę. Biało-czerwonym do awansu wystarczy remis. Mogą również zająć pierwsze miejsce nawet w razie porażki, ale pod warunkiem, że Duńczycy w tym samym czasie nie zdobędą trzech punktów u siebie z Rumunami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

17 mln złotych dla świdnickiej katedry

/ By Barbara Maliszewska - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28396374

  

Ok. 17 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego trafi do Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy. Umowę w tej sprawie podpisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński - podało we wtorek MKiDN.

Całkowita wartość projektu pn. "Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej" wynosi około 20 mln zł.

MKiDN poinformowało, że "zaplanowane prace konserwatorskie będą obejmowały m.in. konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach nawy oraz prezbiterium, konserwację 6 prostokątnych oraz 8 owalnych obrazów wielkoformatowych z ramami z nawy głównej i konserwację 9 rzeźb ustawionych na filarach nawy głównej".

Dodano, że "wszystkie obiekty poddane konserwacji zostaną jednocześnie zdigitalizowane, co będzie niejako dopełnieniem prac konserwatorskich i umożliwi przyszłą prezentację obiektów w ramach multimedialnego projektu tzw. przewodnika elektronicznego oraz Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej". Inwestycja zakończyć się ma do końca czerwca 2022 roku.

W komunikacie Ministerstwa kultury napisano, że Katedra w Świdnicy to "jeden z największych dolnośląskich kościołów zwany także Perłą Dolnego Śląska". Przypomniano, że w roku 1330 budowę obecnej świątyni rozpoczął książę świdnicki Bolko II. "Wśród najcenniejszych ocalałych elementów średniowiecznego wyposażenia znajduje się gotycka płaskorzeźba z XV wieku ze sceną Zaśnięcia Matki Bożej (kopia Ołtarza Mariackiego)" - podkreślono.

W 2017 roku Katedra Świdnicka, dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa, została uhonorowana tytułem Pomnika Historii nadawanym przez prezydenta RP. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl