Jerzy Kalina laureatem nagrody Totus Tuus 2017

Malarz, rzeźbiarz, scenograf, autor przedstawień teatralnych oraz filmów krótkometrażowych i dokumentalnych Jerzy Kalina został laureatem nagrody Totus Tuus 2017, przyznawanej przez Fundację KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.

Jerzy Kalina
Igor Smirnow/Gazeta Polska

Nagroda została przyznana za „stworzenie wyjątkowych w pejzażu polskiej sztuki site-specific-art, dzieł funkcjonujących w precyzyjnie określonym miejscu i czasie oraz artystyczne reakcje na najważniejsze wydarzenia społeczne i religijne w najnowszej historii Polski”. Do jego najwybitniejszych i najbardziej znanych dzieł należą: Pomnik Katyński w Podkowie Leśnej, pomnik Józefa Piłsudskiego w AWF w Warszawie oraz koncepcja Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej.

Na Zamku Królewskim w Warszawie po raz osiemnasty przyznano nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocję człowieka, propagowanie nauczania Jana Pawła II, a także Totus Tuus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II.

Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił podczas uroczystej gali, nawiązując do nagród Totus Tuus, że pozwoliły one wydobyć z cienia kilkadziesiąt znaczących środowisk, promujących naukę Jana Pawła II i godność człowieka.  

W kategorii promocji godności człowieka nagrodzono za pomaganie osobom niepełnosprawnym Jana Arczewskiego, który od 1986 r. prowadzi telefon zaufania dla ludzi zmagających się z fizycznymi dysfunkcjami. Szacuje się, że miesięcznie odbywa on 300 rozmów, a przez 31 lat działalności telefonu odbył ich 31 tys., dając ludziom siłę, by umieli godnie żyć ze swoją niepełnosprawnością.

Nagroda Totus Tuus w kategorii „propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II” przyznana została Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie „za wyjątkową aktywność i organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego, w szczególny sposób przyczyniającego się do upowszechniania nauczania Świętego Jana Pawła II na Wileńszczyźnie”.

W kategorii Totus Tuus medialny nagrodzono Radio Plus „za przybliżanie nauczania świętego Jana Pawła II, w tym za audycję >>Nocne Światła<< Pawła Krzemińskiego”.

W tym roku decyzją Rady Fundacji została dodatkowo przyznana nagroda specjalna Totus Tuus twórcom muzycznej, choreograficznej i literackiej oprawy wydarzenia Światowych Dni Młodzieży 2016 „za pokazanie na światową skalę, że formalna nowoczesność i merytoryczna tradycyjność mogą w wielu wymiarach tworzyć syntezę w przestrzeni chrześcijańskiej kultury i katolickiego sacrum”.

Gala wręczenia nagród poprzedza zawsze Dzień Papieski, podczas którego zbierane są fundusze na kształcenie uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi, pochodzącej z niezamożnych rodzin.

W uroczystej gali rozdania nagród Totus Tuus uczestniczyli m.in.: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak, prymas-senior abp Józef Kowalczyk, kard. Stanisław Dziwisz, biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk, przedstawiciele rządu, parlamentu, świata kultury i nauki.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Jan Paweł II #Totus tuus #Totus Tuus 2017 #Jerzy Kalina

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo