Merkel liczyła na oklaski? Musiała być zaskoczona, gdy zażądano jej dymisji

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Podczas dzisiejszego zjazdu Junge Union (młodzieżówki CDU) w Dreźnie ostro krytykowano kanclerz Niemiec Angelę Merkel, obarczając ją odpowiedzialnością za słaby wynik w wyborach do Bundestagu. Padło też wezwanie do dymisji.

Diego Fassnacht powiedział podczas dyskusji nad wystąpieniem Merkel, że jego zdaniem szefowa rządu "nie chce lub nie potrafi" doprowadzić do zmiany niekorzystnych dla CDU tendencji.

"Czy jest pani gotowa zrobić miejsce, by umożliwić merytoryczne i personalne nowe otwarcie?" - pytał działacz Junge Union z okolic Kolonii.

Większość delegatów zareagowała na ten apel buczeniem, ale równocześnie oklaskami przywitano wystąpienie działacza z Bawarii, gdzie polityka migracyjna Merkel oceniania jest bardzo krytycznie. Politycy Junge Union z Bawarii trzymali transparenty z napisem "Ograniczyć migrację".

Merkel nie odpowiedziała bezpośrednio na sugestię ustąpienia. Zaznaczyła, że traktuje wynik wyborów parlamentarnych jako "demokratyczny mandat" dla utworzenia rządu.

Delegaci zarzucali Merkel, że pozwoliła na powstanie i wejście do parlamentu Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Zwracali też uwagę na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w kraju, przypadki gwałcenia Niemek przez migrantów oraz poczucie braku bezpieczeństwa, szczególnie u kobiet.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kuriozalny wpis Rabieja o komisji weryfikacyjnej. Po odpowiedzi Kalety musiało pójść mu w pięty

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

"Bezprawnych działań przestępców nie da się naprawić bezprawnymi działaniami Komisji Weryfikacyjnej" - napisał na Facebooku wiceprezydent Warszawy, a kiedyś członek komisji weryfikacyjnej, Paweł Rabiej. Na arogancki wpis Rabieja zareagował szef komisji, wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wczoraj decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała tragicznie zmarła działaczka lokatorska Jolanta Brzeska. Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta zapowiedział złożenie w tej sprawie skargi kasacyjnej do NSA.

"Bezprawnych działań przestępców nie da się naprawić bezprawnymi działaniami Komisji Weryfikacyjnej"

- napisał Rabiej przypominając, że WSA uchylił cztery decyzje Komisji Weryfikacyjnej w sprawach nieruchomości przy Nabielaka, Skaryszewskiej i Mokotowskiej.

Paweł Rabiej podkreślił na Facebooku, że "WSA rozpatrzył do tej pory 21 spraw, z czego aż 17 decyzji Komisji uchylił".

"Warszawie zależy na tym, by uzyskane w nielegalny lub przestępczy sposób nieruchomości wróciły do miasta, a sprawcy przestępstw – zostali ukarani. Szanujemy wszystkie dotychczasowe orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyroki WSA wskazują, że Komisja Weryfikacyjna popełniło mnóstwo błędów prawnych przy podejmowaniu decyzji, i sąd to jasno wytknął Komisji. Teraz piłka jest znów po stronie Komisji, która ma szansę naprawić swoje błędy i prawidłowo wydać decyzje"

- ocenia.

"Gdy powstawała Komisja uważałem, że jest potrzebna. Im więcej upływa czasu, im więcej wydały orzeczeń sądy, tym bardziej uważam, że stała się ona charakterystyczną dla partii rządzącej instytucją fasadową, która - poza wylansowaniem się dwóch polityków PiS - nie przyniosła miastu ani lokatorom żadnych wymiernych efektów. Okazała się polityczną, administracyjną i prawną amatorszczyzną"

- napisał o komisji weryfikacyjnej wiceprezydent Warszawy.

Ocenił jednocześnie, że "problemów Warszawy nie rozwiąże puste krzykactwo i naprawianie bezprawia bezprawiem".

Na wpis Rabieja odpowiedział szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.

"Pawle - fajnie się mądrzysz, ale pragnę Ci przypomnieć, że głosowałeś za decyzją w sprawie Nabielaka 9. Nie wnosiłeś uwag. Byłeś również za wieloma innymi decyzjami. Tym samym pisząc o administracyjnej i prawnej amatorszczyźnie skomentowałeś samego siebie"

- napisał na Twitterze Kaleta zamieszczając kopię wpisu Rabieja z Facebooka.

Decyzję reprywatyzacyjną w styczniu 2006 r. podpisał Mirosław Kochalski - ówczesny sekretarz m.st. Warszawy. Na jej mocy kamienicę przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu "kupcowi roszczeń" Markowi M., który część praw miał nabyć za bezcen od innych spadkobierców.

Reprywatyzację nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 komisja weryfikacyjna uchyliła w grudniu 2017 r., nakazując jednocześnie Markowi M. zwrot ponad 2,9 mln zł. Komisja argumentowała, że po reprywatyzacji sytuacja lokatorów kamienicy radykalnie się pogorszyła: podwyższono czynsze, co doprowadziło do powstania zaległości finansowych, a to z kolei skutkowało postępowaniami o zapłatę i eksmisjami. W konsekwencji niemal wszyscy lokatorzy opuścili swoje mieszkania.

Skargę na decyzję komisji w zakresie uzasadnienia złożyło m.st. Warszawa, zaskarżył ją także Marek M.

Wczoraj warszawski sąd zdecydował o jej uchyleniu, odrzucając wcześniej wniosek ratusza o odroczenie postępowania. Uzasadniając decyzję sądu, sędzia Dariusz Pirogowicz wskazywał m.in. na formalne braki decyzji komisji.

W rozprawie wzięli udział mieszkańcy, a także przedstawiciele organizacji społecznych, m.in. Jan Śpiewak, lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, które zostało dopuszczone do postępowania jako strona. W czasie odczytywania uzasadnienia wyroku część osób, w tym córka Jolanty Brzeskiej, opuściła salę sądową na znak protestu.

[polecam:https://niezalezna.pl/294183-gdy-wychodzila-z-sali-sedzia-parsknal-smiechem-magda-brzeska-komentuje-skandaliczna-sytuacje]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl