Dzięki PiS wartość spółek ostro w górę

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

O 100 mld zł wzrosła w ciągu roku wartość państwowych spółek kierowanych przez menedżerów nominowanych przez rząd Beaty Szydło – wynika z analiz ekspertów portalu Money.pl. Przygotowany przez nich tzw. PiS Index pokazuje, jak radzą sobie spółki skarbu państwa od wygranych przez PiS wyborów w 2015 r.

Z najnowszego zestawienia indeksu wynika, że w ciągu roku wartość giełdowych spółek kontrolowanych przez skarb państwa wzrosła o 100 mld zł. Okazuje się, że półroczne zyski tych spółek podwoiły się w ciągu roku, a w skali dwóch lat nawet potroiły. „Pierwszą wartość indeksu – 1000 pkt – ustaliliśmy dzień po wyborach, czyli 26 października. Od tej pory indeks zyskał 15,2 proc. Prawdziwe triumfy tak naprawdę święci jednak od roku” – informują analitycy Money.pl. 

Skąd taki sukces? „Po prostu inwestorzy, patrząc na wyniki spółek przekonali się, że nowi menedżerowie wcale nie okazali się gorsi od starych” – tłumaczy Money.pl. O wiele dosadniej finansowe sukcesy państwowych spółek komentuje poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. – Wystarczy nie kraść – stwierdził w TVP Info. – Gdy nastąpiły zmiany w spółkach skarbu państwa, totalna opozycja twierdziła, że dobierają się do nich niekompetentni Misiewicze. Nagle okazuje się, że kierowane przez menedżerów PiS spółki zarabiają 20, 30, 40 proc. więcej niż dotychczas – powiedział Mularczyk.

Od początku czerwca, gdy do spółek, w których władzę sprawują osoby nominowane przez rząd Beaty Szydło, dołączył Bank Pekao, wartość indeksu wzrosła o 9,5 proc. „Stało się tak, mimo że Pekao jest na razie obciążeniem dla indeksu, ponieważ akcje banku od momentu przejęcia przez PZU i PFR spadły o 6 proc. W tym samym czasie giełdowy WIG20 zyskał 8 proc., czyli rósł wolniej niż obciążony akcjami Pekao PiS Index. Z tego wniosek, że spółki państwowe nadal przyciągają więcej kapitału niż cała giełda” – komentują analitycy Money.pl.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyjeżdżasz? Sprawdź te informacje

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/ivabalk/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku koronawirusem zaleca, aby przed decyzją o wyjeździe za granicę upewnić się, że planowane miejsce pobytu jest bezpieczne. Można to zrobić, zapoznając się m.in. z komunikatami MSZ i GIS.

[polecam:https://niezalezna.pl/312669-chorwacja-pierwszy-przypadek-zakazenia]

Resort zapewnił w informacji, że nieustannie monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych, współpracując przy tym z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i z Ministerstwem Zdrowia.

MSZ deklaruje, że "gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa wiąże się ze szczególnie wytężonymi działaniami wszystkich instytucji państwowych zapewniających bezpieczeństwo obywateli RP". Resort zaleca, aby przed decyzją o wyjeździe zagranicznym zapoznać się z komunikatami MSZ i GIS i z informacją na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Sanepid – mając na względzie sytuacje epidemiologiczną – odradza podróże do Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu, a także do północnej części Włoch.

MSZ zachęca wszystkich wyjeżdżających do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala na sprawny kontakt w wypadku sytuacji kryzysowej.

"Niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały"

– podkreśla MSZ.

[polecam:https://niezalezna.pl/312619-dworczyk-jestesmy-przygotowani-na-koronawirusa-niezaleznie-od-skali-zachorowan]

Ministerstwo przypomina, że jeżeli w ostatnich 14 dniach ktoś był w Chinach lub w innych krajach, gdzie wystąpiły liczne zachorowania, albo miał kontakt z osobą, która je odwiedziła, i zaobserwował u siebie objawy takie, jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to powinien zgłosić się telefonicznie do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Jeśli ktoś obawia się, że mógł się zarazić koronawirusem, może również skorzystać z linii alarmowej najbliższej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts