Macron dał popis chamstwa. Francja oburzona, sondaże prezydenta lecą na łeb na szyję

– Niektórzy zamiast robić burdel, powinni lepiej rozejrzeć się, czy nie znajdą pracy – to najczęściej komentowane dziś słowa francuskiego prezydenta. Emmanuel Macron wypowiedział je wczoraj, podczas wizyty w ośrodku szkoleniowym w Egletons w Nowej Akwitanii.

Prezydent Francji Emmanuel Macron
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Dziennik „Le Figaro” informuje, że na krótko przed przyjazdem prezydenta do ośrodka przed budynkiem demonstrowało ok. 150 pracowników i osób zwolnionych z firmy GM&S produkującej podzespoły dla koncernów samochodowych PSA (Peugeot) i Renault. Niezbędna była interwencja policji.

Zdaniem gazety Macron podczas wizyty zaskoczony był obecnością kamery francuskiej stacji telewizyjnej BFMTV. Jego wypowiedź padła, gdy Alain Rousset, przewodniczący rady regionalnej Nowej Akwitanii, narzekał w rozmowie z prezydentem, że nie może znaleźć kandydatów do pracy w zakładach odlewniczych Constellium w Ussel, położonym około 30 kilometrów od Egletons.

Niektórzy zamiast robić burdel, powinni lepiej rozejrzeć się, czy nie znajdą tam pracy, bo mają kwalifikacje 
– odpowiedział na to Macron z irytacją.

„Macron chce złamać swój wizerunek elitarnego bankiera” – tak wypowiedź prezydenta skomentował tygodnik polityczny „L’Express”. Gazeta podkreśla, że wielu polityków wyraziło oburzenie wypowiedzią prezydenta, wyrażającą brak szacunku dla bezrobotnych.

Badanie przeprowadzone dla „Le Figaro”, a opublikowane dziś przez Kantar, pokazuje, że Macron jest coraz bardziej krytykowany i nazywany „prezydentem bogatych”.

Zaufanie do Macrona jest zbliżone do tego, jakim Francois Holland cieszył się pięć lat temu

– czytamy w gazecie.

To nie pierwszy raz prezydent Francji wypowiada kontrowersyjne słowa pod adresem obywateli. Na początku września, odnosząc się do demonstracji przeciwko reformie prawa pracy, Macron stwierdził, że nie cofnie się przed „leniuchami”, „cynikami” i „ekstremą”.

Wówczas sekretarz generalny CGT Philippe Martinez stwierdził, że „tymi słowami Macron obraził Francuzów”.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Emmanuel Macron #Francja #prezydent

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo