Chciało MSZ, a dostała Agora

  

Nowe fakty w sprawie przejęcie przez Agorę SA domen polska.pl i poland.pl. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na pismo inwestora domenowego Daniela Dryzka potwierdziło, że było zainteresowane pozyskaniem obu domen, ale pisma resortu zostały zlekceważone. Co gorsza, na domenie polska.pl już niedostępne są treść będące efektem wieloletniej pracy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Daniel Dryzek na swojej stronie internetowej publikuje odpowiedź, jaką otrzymał z biura rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na zapytanie dotyczące dzierżawy domen Polska.pl i Poland.pl przez spółkę Agora S.A - wydawcę "Gazety Wyborczej".

Wynika z niej jednoznacznie, że MSZ chciał wykorzystywać obie domeny, ale NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - państwowy instytut badawczy zarządzający polskim internetem) zdecydował się wydzierżawić je komercyjnej spółce.

„MSZ było zainteresowane wykorzystywaniem domen polska.pl i poland.pl do promowania Polski. Minister Radosław Sikorski 21 kwietnia 2011 skierował w tej sprawie pismo do Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej, która nadzoruje Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) będącą formalnie instytutem badawczym. Minister Sikorski prosił w nim o pomoc w doprowadzeniu do tego, aby domeny poland.pl i polska.pl, będące własnością NASK, kierowały internautów bezpośrednio do portali poland.gov.pl i polska.gov.pl, które tworzy MSZ. Niestety korespondencja w tej sprawie, prowadzona również z kierownictwem NASK, nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Mimo starań MSZ właściciel domen polska.pl i poland.pl podjął decyzję o wydzierżawieniu ich komercyjnej firmie" - napisał rzecznik ministra Radosława Sikorskiego.

"W ocenie MSZ domeny polska.pl i poland.pl, będące w dyspozycji instytutu badawczego NASK, nie powinny być wykorzystywane w sposób komercyjny. Z uwagi na to, że w wielu krajach domeny złożone z nazwy państwa i końcówki narodowej (np. france.fr, sweden.se, croatia.hr) są oficjalnymi stronami promującymi państwo, domeny polska.pl i poland.pl mogą być kojarzone przez część użytkowników w podobny sposób. Z tego właśnie powodu MSZ starało się o możliwość korzystania z tych domen” - dodało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nie tylko Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest niezadowolone z przejęcia domen przez Agorę SA. Alarmuje również Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, która w specjalnym komunikacie zwraca uwagę na niebezpieczeństwo zniweczenia efektów wieloletniej pracy.
„Na prowadzonej przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) stronie „polska.pl” wystąpił brak dostępu do materiałów archiwalnych prezentowanych tam w ramach prowadzonych przez kilka lat wspólnych projektów. Były one realizowane przez NDAP i podległe archiwa państwowe razem z NASK. Najważniejsze z nich są „Skarby archiwów polskich”. Linki ze strony „polska.pl” a także „archiwa.gov.pl” odsyłają do strony „gazeta.pl”, na której ukazują się informacje nie związane z materiałami archiwalnymi.” – czytamy w komunikacie NDAP. - „W związku z zaistniałą sytuacją oraz informacjami medialnymi na temat losów strony „polska pl” Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zwrócił się do NASK o wyjaśnienie, bowiem taki stan rzeczy nastąpił bez jego wiedzy i woli.”

Sprawę skandalicznego przekazania wydawcy "Gazety Wyborczej" domen polska.pl i poland.pl nagłośnił portal Niezalezna.pl.

Na stronie Polska.pl można było jeszcze jakiś czas temu zapoznać się z historią i przyrodą Polski; serwis zaangażowany był też w projekty archiwizacji dziedzictw narodowych oraz patronował ważnym wydarzeniom kulturalnym. Podobnie jest w innych krajach Unii Europejskiej (deutschland.de, belgium.be, czech.cz). Trudno przypuszczać, by po przejęciu przez wydawcę "Gazety Wyborczej" pełnił podobne funkcje.

Przejęcie praw do nazwy Polska.pl i Poland.pl zaskoczyło inwestorów domenowych, tym bardziej, że nikt nie słyszał o żadnym przetargu zorganizowanym przez NASK. Przypomnijmy, że 16 listopada 2009 r. dyrektorem NASK został niespodziewanie zaufany szefa ABW Krzysztofa Bondaryka - płk Michał Chrzanowski, były Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW.

Daniel Dryzek, inwestor domenowy, następująco skomentował przejęcie przez Agorę SA stron Polska.pl i Poland.pl: "Czy sprzedaż domen Polska.pl i Poland.pl to nie tak samo jakby sprzedać prawa do nazwy Polska? W końcu domeny to wirtualny odpowiednik rzeczywistości [...] Czy ich sprzedaż to najlepsze rozwiązanie? Czy dzierżawa nie byłaby lepszym wyjściem? Czy faktycznym właścicielem nie powinno zostać polskie MSZ? I na koniec: pozostaje pytanie ZA ILE domeny zostały sprzedane?".


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Kolejne uderzenie w mafię VAT. Zatrzymań dokonało ABW

Zdjęcie ilustracyjne / Piotr Galant/Gazeta Polska

  

Pięciu kolejnych członków grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w wewnątrzwspólnotowym handlu maszynami zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Oszustw dokonywano w oparciu o nieprawdziwe faktury.

Jak poinformował dziś rzecznik ministra koordynatowa służb specjalnych, do zatrzymania pięciu kolejnych członków grupy doszło w woj. śląskim – jeden z nich należał go grona organizatorów procederu. Są podejrzani o wyłudzenie co najmniej 4 mln zł. W całej sprawie zarzuty usłyszało już ponad 30 osób.

Według ustaleń śledztwa, w latach 2015-2016 w Polsce, Czechach, Niemczech i innych państwach Unii Europejskiej działała zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie zajmowali się oszustwami podatkowymi z wykorzystaniem firm - tzw. słupów. Ich prezesami były inne zatrzymane w tej sprawie osoby, które otrzymywały na takiej podstawie nienależny zwrot podatku VAT.

- Przestępstwa te były dokonywane w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT, na podstawie których poszczególne podmioty uzyskiwały nienależny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie co najmniej 26 mln zł

– podał rzecznik. Dotychczas w toku postępowania sformułowano zarzuty wobec 31 osób.

Zatrzymanym ostatnio osobom przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych dokumentów, oszustwa o wartości prawie 4 mln zł, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw skarbowych związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT.

Jeden z podejrzanych został aresztowany na trzy miesiące. Wobec pozostałych zastosowano tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi katowicka delegatura ABW pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Podstawą wszczęcia postępowania był materiał dowodowy, zgromadzony m.in. w toku wielowątkowego śledztwa prowadzonego przeciwko byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcinowi K. i innym urzędnikom tej jednostki.

Podejrzany o przyjmowanie łapówek naczelnik został aresztowany w lutym 2017 r. Po zatrzymaniu został odwołany ze stanowiska. Prokuratura przedstawiła mu zarzuty dotyczące popełnienia 30 przestępstw korupcyjnych. Łączna kwota korzyści majątkowych, jakie miał przyjąć, przekracza 600 tys. zł. W sierpniu 2017 r. w areszcie Marcin K. popełnił samobójstwo. Od czasu przedstawienia zarzutów pierwszym osobom, w śledztwie pojawiły się także nowe wątki.

W tamtym postępowaniu przedstawiono zarzuty kilkudziesięciu podejrzanym; część z nich została już oskarżona. Wśród osób, które w usłyszały zarzuty w różnych wątkach sprawy, są m.in. urzędnicy skarbowi, prezesi klubów piłkarskich, którzy mieli korumpować naczelnika oraz przedsiębiorcy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts