Pierwszy taki przypadek w historii. Tam będą obradować biskupi z całej Polski

Dziedziniec KUL / By Kazimierz S. Ożóg - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2173408

  

Po raz pierwszy w historii zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Lublinie. Motywem zebrania w tym mieście są trwające obchody jubileuszu stulecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Sekretarz generalny KEP, bp Artur Miziński, poinformował, że biskupi reprezentujący diecezje z całej Polski będą obradowali na KUL w dniach od 13 do 15 października br. W ostatnim dniu obrad wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego uniwersytetu.

Można powiedzieć, że jest to wiekowe wydarzenie. Inauguracja roku akademickiego 2017/2018, będącego kolejnym już rokiem obchodów stulecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rozpocznie się w niedzielę, 15 października, mszą świętą w archikatedrze lubelskiej, pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który także wygłosi homilię. Następnie spotkamy się w auli kardynała Stefana Wyszyńskiego na KUL. Wydłużone na kilka lat przeżywanie jubileuszu pozwala zarówno z wdzięcznością powrócić do historii i korzeni tego uniwersytetu, jak również z nadzieją spoglądać na jego przyszłość 
– powiedział sekretarz generalny KEP.

KUL to Alma Mater dla wielu duchownych i świeckich katolików w Polsce. O wadze tej uczelni świadczy choćby fakt, że jej wykładowcą był św. Jan Paweł II. Obecnie ten uniwersytet oferuje wysoki poziom nauczania, nowoczesne metody dydaktyczne i zajęcia prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych wykładowców 
– podkreślił.

Dodał, że w okresie powojennym KUL był jedynym katolickim uniwersytetem nie tylko w Polsce, ale w całym bloku państw komunistycznych. 

Było to centralne miejsce myśli katolickiej, która docierała do całej Europy. Dziś KUL nadal pełni swoją misję i kształtuje serca oraz umysły młodych ludzi, którzy pragną w sposób dojrzały i odpowiedzialny przeżywać swoje chrześcijaństwo i być świadkami Chrystusa we współczesnym świecie
– powiedział bp Miziński.

Sekretarz generalny KEP przypomniał, że św. Jan Paweł II wskazał podczas swojej wizyty na KUL, że Lublin posiada historyczną wymowę, m.in. dzięki Unii Lubelskiej. 

Ojciec Święty mówił, że jest to wymowa „wszystkiego, co stanowi dziejowy, kulturowy, etyczny i religijny kontekst tej unii. Cały wielki dziejowy proces spotkania pomiędzy Zachodem a Wschodem. Wzajemnego przyciągania się i odpychania” 
– przypomniał papieskie przemówienie.

Bp Miziński dodał, że w dobie nowych mediów, które docierają codziennie do ogółu społeczeństwa, ważne jest, by zachować umiejętność rozróżniania wartościowego przekazu od manipulacji.

Zdarzają się próby wpływania na młodych ludzi i kształtowania ich sumień według określonej tezy. Trzeba więc czerpać z dorobku naukowego KUL, który zawsze kształtował postawy studentów zgodnie z nauczaniem Kościoła i chrześcijańskim stylem życia
– wskazał sekretarz generalny KEP.

Biskupi podczas obrad będą podnosili m.in. kwestie związane z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce oraz bieżące zagadnienia społeczne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Trzaskowski kwestionuje liczbę ofiar COVID-19 w Warszawie. Czegoś jednak chyba nie doczytał

Rafal Trzaskowski / Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Rafał Trzaskowski poddał dziś w wątpliwość oficjalne statystyki zgonów spowodowanych koronawirusem w Warszawie. Według polityka Platformy rzeczywista ich liczba jest znacznie większa. Rozterki prezydenta Warszawy rozwiał rzecznik rządu Piotr Muller, powołując się na Główny Inspektorat Sanitarny. Okazuje się, że bulwersujące słowa Trzaskowskiego mogły wynikać z braku znajomości stosownej ustawy.

Prezydent Warszawy był pytany dzisiaj w TVN24, czy ma wiedzę, jaka jest skala zakażeń koronawirusem w Warszawie, a także skala ofiar. 

"Tutaj są dosyć poważne rozbieżności, które sygnalizowałem rządowi już dwa tygodnie temu. Pisałem o tym do pana wojewody i również do głównego inspektora sanitarnego"

– odparł Trzaskowski.

"Dlatego, że na wczoraj rząd podawał osiem przypadków śmiertelnych w Warszawie, natomiast akta zgonu w Warszawie, w które ja mam wgląd, pokazują, że tych ofiar jest 32 na dzień wczorajszy. Czyli w 32 przypadkach w akt zgonu jest wpisany koronawirus, natomiast rząd raportuje z Warszawy tylko osiem przypadków"

– dodał prezydent Warszawy. Jak zaznaczył, takie rozbieżności pojawiały się już wcześniej na mniejszych liczbach i także to sygnalizował.

Pytany z czego to wynika, odparł, że jest to pytanie do rządu, "zwłaszcza, że większość tych aktów zgonu, z trzydziestu dwóch – trzydzieści, jest wystawionych w tym szpitalu jednoimiennym na ul. Wołoskiej, czyli w szpitalu rządowym" – zaznaczył.

"Wszystko wskazuje na to, że niestety tych ofiar śmiertelnych jest dużo więcej, prawdopodobnie zarażonych jest dużo więcej" - powiedział.

Do słów Trzaskowskiego odniosła się na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska. "Dlaczego Ministerstwo Zdrowia w tak chaotyczny sposób publikuje komunikaty o kolejnych przypadkach zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa? Dlaczego podaje niepełne informacje i wciąż zmienia zasady komunikacji? W tych niepewnych czasach najważniejsza jest rzetelna informacja" – napisała.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller powołał się na Twitterze na wpis Gównego Inspektoratu Sanitarnego, w którym poinformowano:

"Zgodnie z art 27 Ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, informacje o zgonach raportowane są właściwemu inspektorowi sanitarnemu zgodnie z miejscem zamieszkania osoby zmarłej, a nie zgonu. Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts