CBOS zapytał Polaków o wyjazdy uczniów podczas letnich wakacji oraz o ewentualne powody rezygnacji z letniego wypoczynku. Z badania wynika, że na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania wyjechali uczniowie z 69 proc. gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym. W przypadku 56 proc. - na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania wyjechały wszystkie dzieci. Taki sam wynik zanotowano w ubiegłym roku.

Z badań CBOS wynika, że obecnie odsetek gospodarstw domowych, z których wszystkie dzieci wyjechały na przynajmniej tygodniowy wypoczynek, jest najwyższy od 1993 r., a odsetek gospodarstw domowych, z których żadne dziecko nie wyjechało na takie wakacje – najniższy. Przybyło za to gospodarstw, z których wyjechało tylko część dzieci. W tym przypadku zaobserwowano 3 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego (z 10 do 13 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 7–14 września br. na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Na pytania o wypoczynek uczniów odpowiadali respondenci z gospodarstw domowych, w których są uczniowie