Droga ku prawdziwemu pojednaniu

  

Może państwo niemieckie nie chce zapłacić Polsce odszkodowań za II wojnę światową, ale niemiecka opinia publiczna sprawę potraktowała poważnie. Dziennikarze i intelektualiści zaczęli przypominać, że okupacja niemiecka w Polsce to nie tylko Holokaust. W tym tygodniu choćby na łamach „Frankfurter All­gemeine Zeitung” pojawił się obszerny tekst Jochena Boehlera, który bada od lat okupację niemiecką w Polsce.

To ten badacz, który dekadę temu np. obalił ostatecznie w nauce hipotezę „rycerskiego Wehrmachtu”. Tekst Boehlera opatrzony został zdjęciem z egzekucji w Piaśnicy koło Wejherowa. Potworna, niewyobrażalna zbrodnia, pierwsza taka podczas II wojny światowej. Była częścią tzw. Intelligenzaktion – działań eliminacji polskiej elity na ziemiach wcielonych do III Rzeszy – którą m.in. w artykule opisuje Boehler. Wielu zbrodniarzy uniknęło odpowiedzialności po wojnie. Wiedza o tych wydarzeniach nie jest powszechna nawet w Polsce (może poza Pomorzem), a co dopiero w Niemczech. Dlatego takie teksty są bardzo cenne. Już więc można powiedzieć, że paradoksalnie, podniesienie sprawy odszkodowań sprzyja relacjom polsko-niemieckim i prawdziwemu, a nie zakłamanemu pojednaniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts