Palestyński premier: przejmujemy władzę w Strefie Gazy

Minister-president Rutte/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Premier Autonomii Palestyńskiej Rami Hamdallah oznajmił w Strefie Gazy, że jego rząd rozpoczyna przejmowanie władzy nad tym terytorium, próbując jednocześnie rozwiązać konflikt między palestyńskimi ugrupowaniami, Hamasem i Fatahem.

"Palestyński rząd rozpoczął dzisiaj proces przejmowania władzy nad Strefą Gazy" - oznajmił Hamdallah, zapowiadając, że wpierw pod jego kontrolą znajdą się sprawy administracyjne oraz granice.

Rządzące w Strefie Gazy ugrupowanie Hamas ogłosiło 17 września, że jest gotowe rozpocząć rozmowy z tworzącym rząd palestyński Fatahem, rozwiązać władze administracyjne w Gazie i rozpisać wybory powszechne w celu zakończenia długotrwałego konfliktu.

Swoją pierwszą od dwóch lat wizytę w Strefie Gazy Hamdallah uznał za "historyczną". Wezwał do "zakończenia podziału i jedności", która - jego zdaniem jest "jedyną drogą do palestyńskiego państwa".

"Zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze długa i ciężka droga. Będziemy się mierzyć z przeszkodami i wyzwaniami, ale nasi ludzie są gotowi (...)" - dodał premier. "Przyjechaliśmy z instrukcjami od Mahmuda Abbasa (prezydenta Autonomii Palestyńskiej), by powiedzieć światu z serca Gazy, że nie może być państwa palestyńskiego bez geograficznej oraz politycznej jedności między Gazą a Zachodnim Brzegiem" - zaznaczył. Na przejściu granicznym między Izraelem a Strefą Gazy delegację polityków z Zachodniego Brzegu Jordanu zmierzającą na rozmowy z Hamasem witało około 2 tys. osób. Podczas przejazdu konwoju samochodów przez enklawę setki Palestyńczyków wymachiwały flagami i pozdrawiały polityków.

W przyszłym tygodniu negocjacje między stronami przeniosą się do Kairu. Głównym punktem spornym między ugrupowaniami pozostaje sprawa rozbrojenia militarnego skrzydła Hamasu. Mimo rozbieżności, na wtorek zapowiedziano wspólne posiedzenie rządu z udziałem przedstawicieli dwóch dotychczas skonfliktowanych ugrupowań.

Popierane przez Zachód władze Autonomii Palestyńskiej prowadziły w 2007 roku otwartą wojnę z Hamasem w Strefie Gazy, która zakończyła się przejęciem władzy w enklawie przez bardziej radykalny Hamas. Podejmowane od tego czasu próby załagodzenia konfliktu i sformowania rządu koalicyjnego nie przynosiły rezultatów, ale - jak zauważyła agencja AP - obecna próba jest najbardziej ambitną od lat.

Licząca ok. 2 mln mieszkańców Strefa Gazy od lat zmaga się z wysoką stopą bezrobocia oraz przerwami w dostawach energii elektrycznej, a jej mieszkańcy nie mogą przekraczać granicy z Egiptem oraz Izraelem. Jak wskazuje agencja AP, to głównie kryzys gospodarczy zmusił władze Hamasu do poszukiwania politycznego porozumienia z Fatahem. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nagroda dla policjanta, który uratował trójkę tonących dzieci

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Statuetkę Bursztynowego Gryfa otrzymał we wtorek asp. Rafał Dąbrowski, który w czerwcu uratował tonącą trójkę rodzeństwa i ich dziadka. Wręczona po raz pierwszy podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Gdańsku nagroda będzie przyznawana co roku szczególnie zasłużonym policjantom z regionu.

W pomorskich obchodach Święta Policji, które odbyły się we wtorek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wzięli udział m.in. Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski. Podczas uroczystości kilkudziesięciu funkcjonariuszom wręczono nominacje na wyższe stopnie służbowe. Policjantom i pracownikom cywilnym wręczone zostały także odznaczenia państwowe i resortowe, wyróżnienia oraz inne nagrody. W trakcie obchodów po raz pierwszy została przyznana statuetka Bursztynowego Gryfa, którą otrzymał asp. Rafał Dąbrowski, dzielnicowy z sopockiej policji.

Jak poinformował kom. Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, asp. Rafał Dąbrowski w czerwcu na gdańskiej plaży w Sobieszewie uratował tonącą trójkę rodzeństwa oraz ich dziadka.

Wręczając nagrodę Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski zapowiedział, że będzie ona przyznawana policjantom, którzy "w szczególny sposób z narażeniem życia i zdrowia" przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Polski. "Rozpoczęliśmy to w stulecie naszej formacji" – dodał Rzymkowski.

Kom. Michał Sienkiewicz poinformował, że statuetka Bursztynowego Gryfa, będzie wręczana corocznie, w dniu Święta Policji.

W trakcie obchodów pomorskim policjantom zostały również przekazane cztery samochody BMW serii 3, w tym trzy oznakowane i jeden nieoznakowany. "Samochody zostały zakupione ze środków programu modernizacji Policji. Od środy samochody te trafią do służby" - poinformował  kom. Michał Sienkiewicz.

Podczas uroczystości zainicjowano również wspólną wakacyjną akcję Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku, polegającą na wręczaniu przez pomorskich policjantów pieszym białoczerwonych opasek odblaskowych, podczas np. akcji edukacyjnych.

Policja Państwowa została powołana ustawą z 24 lipca 1919 r. Policja na pamiątkę tego wydarzenia 24 lipca obchodzi swoje święto.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl