Już ponad 800 rannych w katalońskich zamieszkach

/ twitter.com/printscreen

  

844 osoby zostały ranne w niedzielę w starciach w czasie referendum niepodległościowego w Katalonii - poinformował regionalny rząd tego autonomicznego regionu na północnym wschodzie Hiszpanii. Dwie osoby są w stanie poważnym w szpitalach w Barcelonie.

Agencja AFP pisze, powołując się na katalońską służbę zdrowia, że 844 osoby otrzymały pomoc medyczną w szpitalach.

Jak sprecyzowano, oprócz dwóch osób, które zostały poważnie ranne, inna osoba ma obrażenia oka, co najprawdopodobniej jest związane z tym, że została trafiona gumową kulą - podaje Associated Press.

Policja użyła pałek i gumowych kul w starciach z wyborcami, którzy nie chcieli dopuścić do zamknięcia lokali wyborczych czy konfiskaty urn oraz kart do głosowania. Według katalońskich władz policja użyła nawet w jednym wypadku gazu łzawiącego - pisze agencja Associated Press.

Tymczasem hiszpańskie MSW podało, że w wyniku działań sił bezpieczeństwa zmierzających do uniemożliwienia przeprowadzenia referendum w Katalonii rannych zostało 33 funkcjonariuszy, w tym 19 funkcjonariuszy policji i 14 członków Gwardii Cywilnej. Trzy osoby zostały aresztowane, w tym młoda dziewczyna, za nieposłuszeństwo i atak w trakcie odbywającego się plebiscytu.

Policja zamknęła 319 lokali do głosowania spośród około 2300 - podały katalońskie władze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pierwsze pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych

/ Arcaion

  

Prawie 75 mln zł otrzymają samorządy w Łódzkiem w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Na dofinansowanie w województwie łódzkim może liczyć 56 projektów - 18 powiatowych i 38 gminnych. To pierwsze pieniądze z Funduszu, które zostaną przekazane samorządom na infrastrukturę drogową.

Poinformował o tym wojewoda łódzki Zbigniew Rau na spotkaniu z mediami.

Jak mówił, zakończona została procedura przyznawania tych środków, o które występowały samorządy w ubiegłym roku. Nabór wniosków przeprowadzono jesienią 2018 r.

"Jesteśmy gotowi do podpisywania umów z samorządami, którym te środki zostały przyznane. W pierwszym naborze udało się doprowadzić do rychłego przekazania prawie 75 milionów złotych na drogi gminne i powiatowe"

- mówił wojewoda.

Zaznaczył, że na dofinansowanie może liczyć 56 projektów - 18 powiatowych i 38 gminnych. Pieniądze otrzyma m.in. powiat piotrkowski na przebudowę drogi powiatowej Sulejów-Kawęczyn-Krasik w Sulejowie na ul. Taraszczyńskiej, powiat wieluński na przebudowę drogi Czastary-Biała w miejscowości Biała Kopiec czy powiat skierniewicki na przebudowę odcinka Skierniewice-Celigów.

Dofinansowanie trafi też m.in. do Łowicza na budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z przebudową ul. Topolowej, Radomska na rozbudowę ul. Spacerowej czy do gminy Piątek na przebudowę drogi w miejscowości Pęcławice.

Rau zwrócił uwagę, że dynamika wzrostu środków przeznaczonych na drogi gminne i powiatowe jest cztery razy większa niż w 2017 r. W marcu tego roku ogłoszony został kolejny nabór wniosków. Na ich dofinansowanie przeznaczono kolejnych ponad 168 mln zł.

Wojewoda podkreślił, że dzięki nowemu prawu regulującemu funkcjonowanie Funduszu Dróg Samorządowych, samorządy będą mogły liczyć na refundację kosztów, możliwość otrzymania zaliczki oraz w przypadku opóźnienia realizacji zadania z przyczyn obiektywnych - będzie możliwość przesunięcia terminu jego wykonania. Samorządy będą otrzymywały dofinansowanie według potrzeb, a nie według sztywnych kryteriów.

Powołany ustawą z 2018 r. Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) służy dofinansowaniu remontów, budów i modernizacji dróg lokalnych oraz budowie mostów w ciągach dróg samorządowych. Jego budżet w latach 2019-2028 ma sięgać 36 mld zł. W ramach FDS inwestycje w trasy lokalne mogą otrzymać od państwa wsparcie w wysokości do 80 proc. kosztów inwestycji. Najwyższe dofinansowanie otrzymywać mają te jednostki samorządu, które dysponują najniższymi środkami własnymi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl