Pół wieku temu w Toruniu koronowano wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy

– Możemy dziękować za siłę wiary tych, którzy w PRL-u nie dali zamknąć kościoła w zakrystii – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który uczestniczył w obchodach 50. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach.

diecezja-torun.pl/Anna Głos

Arcybiskup Jędraszewski przewodniczył mszy świętej, która była najważniejszym punktem obchodów rocznicy koronacji w toruńskim sanktuarium MBNP. Koronacji ikony dokonał 1 października 1967 r. kardynał Stefan Wyszyński.

Duchowny podkreślał w homilii, że mimo odwracania się człowieka od Boga, ten na przekór zsyła człowiekowi swoją matkę. Przywoływał XVIII-wieczne powątpiewania w chrześcijaństwo, a również XIX i XX-wieczną wrogość i walkę z Kościołem. Wskazywał jednak, że Bóg zawsze, w każdej chwili daje człowiekowi możliwość nawrócenia i zbawienia poprzez wstawiennictwo Maryi.

Dziś możemy dziękować za siłę wiary tych, którzy w okresie PRL-u nie dali zamknąć kościoła w zakrystii 
– mówił hierarcha w homilii podczas mszy świętej o przedstawicielach Kościoła oraz wiernych uczestniczących w koronacji obrazu w 1971 r. Podkreślał, że ręce Matki Bożej wskazują na ikonie zbawiciela, ale są również zawsze wyciągniętymi, kochającymi i czułymi rękoma matki, w których można się schronić.

W uroczystej mszy świętej uczestniczyli m.in. biskup toruński Andrzej Suski, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i parlamentarzyści z regionu.

Oryginał ikony MBNP znajduje się w kościele redemptorystów pw. św. Alfonsa w Rzymie. Autorem toruńskiej kopii jest konwertyta Józef Burchardt. Wykonał ją w 1901 r. Rok później poświęcił ją papież Leon XIII i trafiła do parafii w Osieku k. Rypina. Tam proboszczem był krzewiciel kultu MBNP ks. Kazimierz Przyjemski. Powiązania duchownego z ruchem mariawitów miały zacząć budzić nieufność biskupa diecezji płockiej stąd ikona, prawdopodobnie, została usunięta z kościoła w tej miejscowości.

Do Torunia ikona trafiła w 1928 r., a uroczyste wprowadzenie jej do kaplicy publicznej nastąpiło 17 czerwca. Wizerunek został przekazany toruńskim redemptorystom, gdyż w tym mieście istniał klasztor tego zgromadzenia. W trakcie II wojny światowej obraz sprofanowali Niemcy i porzucili w przedsionku kaplicy. Trafił do prywatnego domu państwa Jeziorskich. Wtajemniczone osoby zbierały się u nich na modlitwie przez wizerunkiem Matki Bożej.

Ponowne uroczyste wprowadzenie ikony do kościoła nastąpiło 22 czerwca 1947 r. Do dzisiaj w sanktuarium odbywa się nabożeństwo nieustannej nowenny, które zostało zapoczątkowane w grudniu 1951 r.

Korony papieskie wizerunek otrzymał 1 października 1967 r. z rąk kardynała Wyszyńskiego podczas mszy św., w której uczestniczyło 13 biskupów, 300 kapłanów oraz około 30 tys. wiernych. Wówczas homilię wygłosił bp Jerzy Ablewicz. Korony w lutym 1969 r. skradziono, a rekoronacji dokonano 26 marca tego samego roku. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Toruń #koronacja #Marek Jędraszewski #Matka Boża Nieustającej Pomocy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo