„The Hollywood Reporter” opublikował pierwsze przewidywania dotyczące nadchodzących Oscarów. „Twój Vincent” jest wymieniony jako faworyt w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany, zostawiając w tyle filmy z serii „Lego”, czy „Dzieciak rządzi”. Twórcy polsko-brytyjskiej koprodukcji mają już na koncie Nagrody Akademii – Hugh Welchman w 2008 roku otrzymał statuetkę za animowanego „Piotrusia i wilka”.

Od czasu międzynarodowej premiery „Twojego Vincenta” na prestiżowym festiwalu w Annecy filmowa historia o tajemniczej śmierci van Gogha gościła na łamach najważniejszych światowych mediów. Recenzenci takich tytułów, jak „Deadline”, „Variety”, „The New York Times”, „The Telegraph”, „Times Journal International” piszą o oszałamiającym efekcie „Twojego Vincenta”.

Film podbija również serca widzów: po premierze w Nowym Jorku oceny użytkowników portalu Rotten Tomatoes utrzymują się na poziomie 94% – to najwyższa ocena wśród wszystkich filmów będących obecnie na ekranach kin w Stanach Zjednoczonych! „Twój Vincent” wejdzie na ekrany polskich kin 6 października, jednak w wybranych kinach będzie można obejrzeć go wcześniej, na pokazach przedpremierowych – pełna lista TUTAJ.

„Twój Vincent” zachwyca widzów nie tylko warstwą wizualną, ale i muzyką wybitnego kompozytora Clinta Mansella, znanego również ze współpracy z Darrenem Aronofskym, m.in. przy takich filmach, jak „Requiem dla snu”, „Czarny łabędź”, czy „Źródło”. Dorota Kobiela opowiadała dziennikarzom w Gdyni, że kilka lat temu, gdy zaczynała pisać scenariusz, włączała płyty Mansella i ta muzyka pomagała jej w pracy. Gdy przyszło do wyboru kompozytora muzyki do „Twojego Vincenta” nie wyobrażała sobie, że może to być ktoś inny. Jednak Mansell był zajęty i czterokrotnie odmówił. Producent prosił Kobielę o wskazanie innego kompozytora, jednak ona ciągle mówiła: Clint Mansell. W końcu kompozytor zgodził się na półgodzinne spotkanie z upartymi twórcami. Wsiedli w samolot i przekonali Mansella do projektu. „To było niezwykłe. Clint tak się zaangażował, że zanim napisał muzykę do filmu, przeczytał biografię van Gogha i jego listy do brata”.

Jeszcze jedno wydarzenie towarzyszy polskiej premierze filmu Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. 30 września w Galerii Kino na parterze Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu zostanie otwarta  wystawa obrazów malowanych na potrzeby filmu. Można ją oglądać w godzinach pracy kina, czyli od 11 do 20. Wstęp bezpłatny.

 „Twój Vincent” to wzruszający kryminał, który przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do pracowni w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie.

WIDEO:

 
Zapraszamy do lektury wywiadu z Dorotą Kobielą, którego twórczyni udzieliła "Gazecie Polskiej": Dorota Kobiela: Van Gogh postawił wszystko na jedną kartę. WYWIAD