Szef niemieckiego TK znów atakuje Polskę i panikuje, że "sytuacja jest dramatyczna"

Andreas Vosskuhle, prezes niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wyraźnie lubuje się w atakach na działania polskiego rządu. W ubiegłym roku atakował Polskę w sprawie TK, tym razem na celownik wziął reformę wymiaru sprawiedliwości i panicznie przestrzega przy tym, że "sytuacja jest dramatyczna", wysnuwając nierealne obawy.

Andreas Vosskuhle
Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0

- To szokujące, że prosperujący kraj, który ponadto otrzymuje największe dotacje z UE i miał poważany na całym świecie Trybunał Konstytucyjny, w ciągu kilku lat i miesięcy niszczy swoją demokratyczną kulturę i system wymiaru sprawiedliwości

- stwierdził Vosskuhle. W sposób zbliżony eurokratom podkreślił wymiar unijnych funduszy, które dostaje Polska, jak gdyby stać one miały się hamulcem jakichkolwiek zmian w Polsce i narzędziem szantażu.

W dalszej części wywiadu, który Vosskuhle udzielił czasopismu "Cicero", sędzia sieje wyssane z palca obawy o dowolność respektowania wyroków.

- Nie możemy oczywiście żyć w społeczności, w której każdy może sam decydować, czy chce respektować wyrok kompetentnego sądu, czy nie

- twierdzi niemiecki sędzia i podnosi larum, że "sprawa jest dramatyczna". 

To nie pierwsze ingerowanie Andreasa Vosskuhle w sprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. W ubiegłym roku Vosskuhle wraz ze swoim francuskim odpowiednikiem krytykowali sprawę Trybunału Konstytucyjnego w Polsce i zastanawiali się, jak wyegzekwować od Polski "respektowanie praworządności", która rzekomo została złamana.

Vosskuhle nie jest też wyjątkiem na tle europejskich sędziów, którzy komentują reformy sądownictwa w Polsce. W lipcu sędzia litewskiego Sądu Najwyższego Rimvydas Norkus twierdził, że "zagrożony jest trójpodział władzy i niezawisłość sędziowska". 

 

 

Źródło: dw.com, niezalezna.pl

#andreas vosskuhle #federalny trybunał konstytucyjny #wymiar sprawiedliwości #niemcy #sędzia #reforma sądownictwa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo