W ub. tyg. wyjechało do Iraku 11 polskich specjalistów, którzy realizują zadania w ramach PKW OIR Irak tworząc Mobilny Zespół Treningowy. Polska zaangażowała się w program prowadzony pod auspicjami Sojuszu w ramach NATO Training and Capacity Building – Iraq, (NTCB-I), a polskie Siły Zbrojne odgrywają rolę lidera i koordynatora w zakresie remontu sprzętu i uzbrojenia

Polska wyraziła akces do kierowania działaniami, mającymi na celu wyszkolenie, wykształcenie personelu specjalistycznego, aby na tej bazie zbudować zdolności sił zbrojnych Iraku do samodzielnego realizowania zadań związanych z odzyskaniem sprzętu i jego sprawności – przekonuje Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, cytowany przez oficjalny portal DO RSZ.

Polski MZT realizował będzie szkolenie irackich żołnierzy w zakresie napraw i obsługi sprzętu opancerzonego (T-72, BWP-1), w kilku etapach. Pierwszy z nich (szkolenia podstawowego) rozpoczął się 25 września i realizowany jest w oparciu o szkołę EMES (Electrical Mechanical and Engineering School). Będzie on trwał 4 tygodnie, w trakcie których przeszkolonych zostanie ponad 30 żołnierzy armii irackiej. Po zakończeniu tego etapu nastąpi weryfikacja i selekcja, celem wskazania kandydatów do dalszego szkolenia w Polsce - informuje Dowództwo Operacyjne.

Drugi etap realizowany będzie na bazie Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu oraz 8. Batalionu remontowego w Kołobrzegu i potrwa między 6 a 8 tygodni. Grupa obejmująca 10 – 12 kursantów zostanie podzielona na mniejsze zespoły i przeszkolona w różnych specjalnościach. Szkolenie zakończony certyfikacja na poziomie specjalisty – instruktora. Ostatnim elementem kursu będzie 4-tygodniowe metodyczne szkolenie instruktorów, realizowane w oparciu o szkołę EMES w Iraku - czytamy na portalu.