List ten głosi, że myśliwce F-15 i F/A-18E/F uznano za potencjalnych kandydatów do zastąpienia maszyn Tornado (na zdjęciu), których wprowadzanie do służby rozpoczęto w 1981 roku. Jak się oczekuje, służący przekazaniu tajnych danych briefing odbędzie się w połowie listopada. W lipcu br. na podobnym briefingu przedstawiciele USA zapoznali Niemców z danymi produkowanego przez koncern Lockheed Martin myśliwca F-35.

Niemiecki resort obrony oświadczył, że zwróci się także o informacje do europejskiego giganta aerokosmicznego Airbus, który wspólnie z brytyjskim BAE Systems i włoską spółką Leonardo buduje myśliwce Eurofighter Typhoon.

Niemcy, które powinny w połowie 2018 roku zadecydować, jakimi samolotami zastąpią swoje "Tornada" ogłosiły w lipcu br. plany zbudowania nowego myśliwca wspólnie z Francją. Jest jednak nieprawdopodobne, by był on gotowy do 2025 roku, kiedy to rozpocznie się wycofywanie niemieckich myśliwców.

Według zaznajomionych ze sprawą źródeł, na które powołuje się Reuters, Niemcy zamierzają najpierw kupić istniejące już samoloty w celu zastąpienia Tornad, pracując jednocześnie wraz z Francją nad nowym europejskim myśliwcem, który zająłby później miejsce Eurofighterów.