Prawda o „Operacji polskiej”

  

Dziś drugi dzień zorganizowanej w warszawskim Belwederze przez Instytut Pamięci Narodowej, Kancelarię Prezydenta RP oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia międzynarodowej konferencji na temat pierwszego i największego ludobójstwa na Polakach z Kresów. Tytuł konferencji jest wymowny: „»Operacja polska« NKWD 1937–1938. Przywracanie pamięci o zbrodni”.

Sowieckim oprawcom i ich spadkobiercom prawie udało się ukryć na zawsze zbrodnię popełnioną na Polakach, którzy mieli to nieszczęście, że mieszkali po wschodniej stronie ówczesnej granicy. Ciała ponad 100 tys. pomordowanych strzałem w tył głowy, których jedyną winą było to, że byli Polakami, zostały ukryte nie wiadomo gdzie. Pozostali Polacy zostali przesiedleni lub uwięzieni w obozach, a dzieci zabrane do domów dziecka bądź rodzin sowieckich. Co gorsza, nie wiadomo, czy z powodów politycznych, czy z braku wiedzy, milczała w tej kwestii zarówno II RP, jak i III RP. Dopiero w ostatnich kilku latach polskie państwo robi, co trzeba, by przywrócić pamięć i rozliczyć tamtą zbrodnię. Polska otworzyła też szeroko drzwi do powrotu do ojczyzny potomkom zesłańców z tamtego okresu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl