Skok na kasę w rosyjskiej zbrojeniówce. Lewe interesy i wysokie łapówki

/ mil.ru

Konrad Wysocki

Wiceszef działu świat w \"Gazecie Polskiej Codziennie\" oraz dziennikarz działu Obrona Narodowa w tygodniku „Gazeta Polska”.

Kontakt z autorem

  

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie wyjaśniające ws. skandalu korupcyjnego w szeregach urzędników rosyjskiego MON-u. Głównym podejrzanym jest płk Aleksander Wakulin, szef komórki zajmującej się m.in. zaopatrzeniem jednostek podległych resortowi obrony. Za pomoc przy realizacji kontraktów wojskowy miał przyjąć blisko 400 mln rubli łapówki, czyli ok. 22 mln zł.

Z informacji podanych przez moskiewski dziennik „Kommiersant” wynika, że 46-letni pułkownik – szef Oddziału Pomocy Zarządu Żywnościowego Ministerstwa Obrony Narodowej Rosji, odpowiedzialnego m.in. za zakup kuchni, piekarników, mikrofalówek oraz cystern spożywczych dla jednostek wojskowych i budynków podległych resortowi – pomagał handlowcom w zawieraniu korzystnych umów na dostawy sprzętu. W zamian przyjął od przedsiębiorstw łapówki na łączną kwotę 368 mln rubli.

Taktyka działania płk. Wakulina była bardzo prosta. Wojskowy przedkładał swoim zwierzchnikom listę sprzętów (o zawyżonej wycenie), które należy niezwłocznie zakupić dla danych oddziałów, z jednoczesnym wskazaniem konkretnych rosyjskich przedsiębiorstw mogących zrealizować kontrakt. Po uzyskaniu zgody na transakcję pułkownik kontaktował się z przedstawicielami danej firmy i za przyspieszony przetarg inkasował łapówkę.

Pod lupą śledczych znalazł się m.in. zawarty latem br. kontrakt na dostarczenie rosyjskiej armii mobilnych kuchni polowych i cystern samochodowych. Okazało się, że do wojska trafił sprzęt znacznie gorszej jakości, niż zakładano w umowie. Ponadto przy realizacji zamówienia zdefraudowano 20 mln rubli, które najprawdopodobniej trafiły do Wakulina i jego zastępców. Wojskowy przebywa obecnie w areszcie. Pozostanie tam co najmniej do 29 października.

Rosyjskie media wskazują, że do momentu ujawnienia skandalu korupcyjnego płk Aleksander Wakulin był niczym niewyróżniającym się, choć wysoko postawionym przedstawicielem rosyjskiej armii. Przez wiele lat pełnił służbę w obwodzie kaliningradzkim. Uważany był za wyjątkowo sumiennego i oddanego żołnierza. Spekulowano nawet, że za swoją postawę może zostać nagrodzony awansem do centralnych struktur dowódczych. Kilka miesięcy temu decyzją ministra obrony FR Siergieja Szojgu przejął jednak dowództwo nad komórką zaopatrzeniową w resorcie. Niewykluczone, że w związku z postawionymi zarzutami płk Wakulin zostanie zdegradowany do stopnia szeregowego i pozbawiony wszystkich odznaczeń, które otrzymał w trakcie służby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźny wypadek na autostradzie

/ policja.gov.pl

  

Pięć osób zostało rannych po zderzeniu dwóch samochodów i busa, do którego doszło w sobotę o świcie na autostradzie A4 między węzłami Brzesko i Tarnów. Jedna osoba, najciężej ranna, została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do krakowskiego szpitala – podała policja.

Droga w kierunku Rzeszowa jest jeszcze zablokowana. Kierowcy są kierowani na objazd przez Brzesko i dalej drogą 94. Do wypadku doszło tuż przed godz. 6 rano.

Samochód osobowy najechał na tył busa. Bus zjechał na lewy pas drogi, uderzył w bariery energochłonne i przewrócił się na bok. Podróżujący samochodem osobowym próbowali pomagać osobom z busa, wtedy w busa uderzył jeszcze jeden samochód jadący lewym pasem

– relacjonował rzecznik tarnowskiej policji Paweł Klimek.

Poszkodowanych zostało pięć osób. Ranni trafili do szpitali w Brzesku i Tarnowie, a jedna osoba w najcięższym stanie do szpitala w Krakowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl