Proobronni na Dragonie

/ mat. 2. BZ. / http://2bz.wp.mil.pl/pl/4_813.html

  

Na zaproszenie podległego MON Biura ds. Proobronnych na tegoroczne manewry Dragon-17 przybyły oddziały z takich organizacji jak FIA, Pro Patria, Gwardia Narodowa, ObronaNarodowa.pl, Szydłowskie Towarzystwo Strzeleckie, JS 3016, JS 4008, JS 4018 oraz JS 4051. Ochotnicy byli gośćmi 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca - podaje oficjalny portal brygady.

W dniach 25-26 września na terenie obozowania kompani logistycznej 2. Brygady Zmechanizowanej miłośnicy wychowania dla obronności mogli zmierzyć się z trudami poligonu. Na terenie ośrodka szkolenia rozpoznawczego ochotnicy ćwiczyli różne elementy wojskowego rzemiosła, w tym m.in. prowadzenie patroli, zasadzki, szybkie opuszczenie terenu, transport rannego oraz pokonywanie przeszkód. Ćwiczenie było tak przygotowane, żeby uczestnicy odnieśli wrażenie, że biorą udział w rzeczywistych działaniach. Efekt ten uzyskano, stosując środki pozoracji - informuje oficjalny portal 2. Brygady Zmechanizowanej. 

Rozpiętość wiekowa zamykała się w przedziale 20-52 lata. Wśród nich byli ludzie rożnych zawodów, rezerwiści i ochotnicy, którzy nie mieli okazji odbyć wcześniej służby wojskowej. Jedno co ich łączyło, to chęć służenia ojczyźnie poprzez udział w przedsięwzięciach związanych z obronnością kraju.  Głównym celem było ujednolicenie sposobów działania z działaniami wojska. W przyszłości organizacje te mają stanowić połączenie pomiędzy administracją a wojskiem w okresie kryzysowym - czytamy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 2. BZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

Początek powodzi?! Woda przerwała groble koło Mielca, a w Kolbuszowej zagraża szkole!

/ distel2610

  

Na Podkarpaciu w Izbiskach koło Mielca napór wody przerwał groble na stawie. Na miejsce zdarzenia jedzie 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Skierowano tam także śmigłowiec Straży Granicznej. Jak informuje Polsat News - trwa też obrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej (woj. podkarpackie) przed zalaniem przez wezbraną rzekę Nil. Nauczyciele i uczniowie pomagają uratować budynki. W ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu zanotowano ok. 660 interwencji spowodowanych intensywnymi opadami deszczu.

"Woda wyrwała dziurę w grobli, która w tej chwili spływa na okoliczne pola uprawne. Na razie nie ma informacji, czy są zagrożone okoliczne domostwa"

– powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.

Na miejsce zdarzenia skierowano 20 zastępów strażaków, ok. 100 osób. "Będzie również zadysponowany śmigłowiec Straży Granicznej, który będzie układał w wyrwie grobli ładunki uszczelniające" – poinformował rzecznik.

Na Podkarpaciu w środę alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Czarna i Żyraków w pow. dębickim, gminie Kolbuszowa w pow. kolbuszowskim oraz gminie Wadowice Górne w pow. mieleckim.

Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy powiatu jasielskiego, gmin Radomyśl Wielki, Mielec, Przecław i Czermin w pow. mieleckim, gmin Jodłowa i Brzostek w pow. dębickim oraz gmin Ropczyce i Iwierzyce w pow. ropczycko-sędziszowskim.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki poinformował, że po intensywnych opadach deszczu będzie chciał się naocznie przekonać, jak działają służby na terenach zagrożonych, w szczególności w województwie małopolskim.

"Będę chciał się przekonać naocznie, sam jak działają te służby u państwa, w szczególności w województwie małopolskim, dlatego w krótkim czasie udam się do pana panie wojewodo i będę chciał zobaczyć, jak działa koordynacja pomiędzy poszczególnymi służbami w tych najbardziej poszkodowanych miejscach"

- powiedział po wideokonferencji z wojewodami dot. w MSWiA. Dodał, że chodzi głównie o Małopolskę.

Szef rządu podkreślił również, że wszystkie wypłaty wstępnych środków związanych z klęskami żywiołowymi musza trafić jak najszybciej do gmin żeby zostały jak najszybciej rozdystrybuowane do poszkodowanych.

"Trzeba jak najszybciej pomóc ludziom w usuwaniu szkód"

- zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl