Czwórka młodych Amerykanów, którzy odwiedzili Festiwal NNW (Projekt Młodzi dla Historii powstał w ramach tego festiwalu)  przygotowała pracę poświęconą „Solidarności”. Na konferencji prasowej dziękowali, że mogą być właśnie tu, gdzie urodziła się „Solidarność”. Jak sami przyznali jest to dla nich ogromne przeżycie.

Młodzi Amerykanie – zafascynowani historią

Historia to nasza pasja, od wielu lat bierzemy udział w National History Day, więc tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy na tym festiwalu, który jest podobny do naszego konkursu.

 

– powiedzieli goście z Ameryki. A jak podkreślił Arkadiusz Gołębiewski:

historii trzeba szukać w swoich rodzinach, albumach z fotografiami. Chcemy uczyć historii w sposób niekonwencjonalny, stąd np. pomysł na konkurs stylizacji modowych. Widzimy, że to jest dobry kierunek, bo ten właśnie konkurs rozwija się błyskawicznie. Jedną z jurorek konkursu jest pani Maria Mirecka-Loryś, która, jak sami widzimy ubiera się niezwykle elegancko. Będzie mogła najlepiej ocenić i porównać, co się nosiło w czasach jej młodości.

 

Festiwal NNW łączy pokolenia

I rzeczywiście, nie było na sali uczestniczki MDH, która by z zazdrością nie patrzyła na obłędny żakiet pani Marii w kolorze mocnej fuksji.
Kpt. Maria Mirecka-Loryś ma 101 lat, była Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. W 1945 r. została aresztowana przez UB w Nisku i przewieziona najpierw do więzienia Rzeszowie, a potem kolejno do Warszawy i Krakowa. Na mocy amnestii zwolniono ją we wrześniu, ale było wiadomo, że wkrótce znów zostanie aresztowana. Na fałszywych papierach opuściła Polskę, przez Czechy i Niemcy dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. Tam poznała swojego przyszłego męża. Wraz z rodziną zamieszkała w Chicago i aktywnie działała w szeregu organizacji polonijnych.

Inicjowała wiele akcji pomocy Polakom na Wschodzie.

Gościem na Projektu MDH był też Wojciech Drewniak – youtuber z kanału „Historia bez cenzury”. Młodzi ludzie, uczestnicy programu MDH oraz zaproszeni goście, mogli wysłuchać pasjonującej lekcji historii. Internetowy twórca opisał życiorys jednej z wybitnych polskich postaci historycznych – Tadeusza Rozwadowskiego – w sposób energiczny i pełen werwy, co ewidentnie podobało się widowni. Opowieść Drewniaka pozbawiona była zwykłej faktografii; z prowadzonej w ten sposób lekcji mogliśmy natomiast dowiedzieć się dlaczego jeden z najświetniejszych polskich wojskowych z chęcią odbywał służbę w austriackiej armii lub czy istnieje coś takiego jak ślub zawarty z powodu honoru, i dlaczego Rozwadowski wziął taki z kobietą… o ponoć nie największej urodzie.