Kard. Nycz na otwarciu wystawy z okazji 630. rocznicy chrztu Litwy

W Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otwarto międzynarodową wystawę poświęconą 630. rocznicy chrztu Litwy. Kard. Kazimierz Nycz, który jest honorowym patronem ekspozycji, powiedział podczas uroczystości, że prezentowany na niej obraz Wojciecha Gersona to „imponujące dzieło sztuki”, które „przepełnione symboliką przywołuje wydarzenia, które na trwałe wpisały się w dziedzictwo naszych narodów”.

Kardynał Kazimierz Nycz
Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

Kardynał Nycz  w swoim przemówieniu przywołał ważne wydarzenia z historii Litwy i Polski. Mówił m.in. o znaczeniu ślubu Wielkiego Księcia Jogajły, zwanego w Polsce Jagiełłą, i polskiej królowej – Jadwigi oraz przyjęcia chrztu przez Jagiełłę. Podkreślił, że wydarzenia te umożliwiły pokojową chrystianizację Litwy i doprowadziły do powstania potężnego państwa, przez wiele wieków odgrywającego kluczową rolę w historii Europy.

To my – Polacy i Litwini – wspólnie broniliśmy Europy walcząc na polach Grunwaldu w 1410 r. i pokonując Krzyżaków. To my – Litwini i Polacy – potrafiliśmy przez wieki wypracować wspólne tradycje, podobne zwyczaje, pieśni i modlitwy. Mamy wspólnego patrona – świętego Kazimierza Królewicza, którego tak w Polsce, jak na Litwie, otaczamy szczególną czcią 
– zaznaczał kard. Nycz.

Polska i Litwa są obecnie odrębnymi państwami, ale jak zauważył metropolita warszawski „dialog jest obu stronom zawsze potrzebny i należy korzystać ze wszystkich czynników, które mogą go wzmocnić”. 

Dziś, właśnie w ramach współpracy kulturalnej, możemy w sposób szczególny powrócić do lat końca XIV wieku i wyobrazić sobie rodzące się na Litwie chrześcijaństwo. Wydarzenie to w sposób mistrzowski ilustruje obraz wybitnego polskiego malarza Wojciecha Gersona „Chrzest Litwy”, pochodzący ze zbiorów Muzeum Kolekcji imienia Jana Pawła II w Warszawie
– podkreślał duchowny.

Międzynarodowa wystawa pt. „Chrzest Litwy. Obraz Wojciecha Gersona” została zorganizowana z okazji 630. rocznicy chrztu Litwy. Będzie można ją zwiedzać do 10 grudnia 2017 r. w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.

Metropolita warszawski został jej honorowym patronem, ponieważ odnaleziony przed kilkoma laty obraz obecnie znajduje się w stałej ekspozycji Galerii Porczyńskich – Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie.

Wcześniej, przez sto lat obraz Gersona uważano za zaginiony, dlatego nie jest on szeroko znany. Po raz ostatni był eksponowany w 1890 roku na wystawie malarstwa w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał dwa medale: srebrny i brązowy.

Dzieło Wojciecha Gersona jest jednym z najważniejszych artystycznych przedstawień chrystianizacji Litwy. Namalowane w 1889 r. sięga do wydarzeń z 1387 r.

 Źródło: archwwa.pl, niezalezna.pl

 

#Kazimierz Nycz #Litwa #Chrzest Litwy #Wojciech Gerson

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo