- ZGM nie jest przeciwny graffiti, tylko chce, żeby było ono robione w sposób cywilizowany, pod nadzorem. Miasto jest otwarte na różne formy sztuki - mówił podczas wtorkowej inauguracji kampanii prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wskazując na potrzebę współpracy w tym zakresie różnych osób, grup i środowisk w mieście.

W ramach kampanii powstał m.in. spot filmowy z udziałem malarza Tomasza Sętowskiego i uczniów miejscowego Zespołu Szkół Plastycznych. Wkrótce na ścianach budynków mają pojawić się nowe murale, których autorami będą właśnie uczniowie popularnego "Plastyka" - we wtorek szkoła i ZGM zawarły porozumienie w tej sprawie.

Tomasz Sętowski, który jest autorem wielu znanych murali w różnych miastach (na pl. Biegańskiego w Częstochowie można podziwiać jego "Wieżę Babel"), przekonuje, że warto oddać mury artystom, nie wandalom.

- Świetnie, że idea muralowa rozwija się w naszym mieście, to znacznie poszerza działania plastyczne wielu artystów. Kiedyś z zazdrością patrzyłem na inne miasta, że dzieje się u nich tak wiele w kwestii murali. Teraz widzę, że powoli dorównujemy miastom, które przodowały w tym temacie. Wierzę, że niebawem je prześcigniemy. Idea, która została teraz stworzona, spowoduje, że artyści wyszumią się i w Częstochowie będzie kolorowo - mówił artysta.

Organizatorzy częstochowskiej kampanii przekonują, że obraźliwe napisy i rysunki na murach nie tylko niszczą pozytywny wizerunek miasta, lecz także są problemem finansowym, bo koszty naprawy zniszczonych elewacji ponoszą lokatorzy miejskich budynków. Z uciążliwym zjawiskiem nielegalnego graffiti zmagają się zarządcy budynków i służby miejskie. Kampania "Stop nielegalnemu graffiti" ma wspomóc ich działania.

- Akcja ma zwrócić uwagę na ten ogromny i kosztowny problem. Zaczęliśmy od edukacji w placówkach oświatowych - pismo z wytycznymi i prośbami o interwencję trafiło już do dyrektorów częstochowskich szkół ponadgimnazjalnych. Problem nielegalnego graffiti poruszany jest w trakcie lekcji wychowawczych oraz podczas szkolnych wywiadówek z rodzicami uczniów. To dopiero początek naszych edukacyjnych działań – powiedział prezes częstochowskiego ZGM TBS Paweł Konieczny.

Do udziału w filmie nakręconym na potrzeby kampanii zaproszono uczniów Zespołu Szkół Plastycznych, gdzie w tym roku szkolnym ruszyła klasa o nowej specjalności – mural. Niebawem na budynkach TBS w Częstochowie mają się pojawić prace autorstwa uczniów, wykonane różnymi technikami malarskimi, a także oryginalna ceramika. Młodzi plastycy wykonają prace podczas warsztatów, będących częścią nowej podstawy programowej nauczania. Murale powstaną w 46 miejscach, w różnych częściach miasta.