Sukces ministra Macierewicza w USA. Przyjazd patriotów przyspieszony

/ mountainhome.af.mil

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

  

Dostawa systemu rakietowego Patriot już w 2020 r., zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich na terenie naszego kraju oraz utworzenie grupy koordynującej działania wojsk polskich i amerykańskich to główne zagadnienia, które poruszał minister Antoni Macierewicz podczas zeszłotygodniowej wizyty w USA, gdzie spotkał się m.in. z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.

Pierwsza bateria zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski może zostać dostarczona w roku 2020. Zmiana terminu wynika z tego, że w trakcie rozmów […] stronie polskiej przedstawiono nową ofertę zakładającą przyspieszone dostawy zestawów Patriot z systemem dowodzenia Raytheon bez zwiększania kosztów.

Otrzymaliśmy również zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski

– powiedział minister Antoni Macierewicz na spotkaniu z dziennikarzami podsumowującym kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Przypomnijmy, że według porozumienia podpisanego na początku lipca br. realnym terminem na dostarczenie systemów rakietowych do Polski był rok 2022.

Szef MON u uzyskał zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski. Przekazanie specjalnych systemów zależy w USA nie od firm, lecz od zgody władz i przepisów ustawowych. Pierwsze zestawy dla naszego kraju byłyby przygotowane do integracji z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS, który ma zostać wprowadzony w amerykańskich siłach zbrojnych i z którego korzystać chce także armia polska.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosyjskie bombowce w pobliżu Alaski!

/ Alex Pereslavtsev [GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html) or GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)]

  

Cztery amerykańskie myśliwce F-22 przechwyciły sześć rosyjskich samolotów wojskowych - cztery bombowce dalekiego zasięgu Tu-95 i dwa myśliwce Su-35 w pobliżu Alaski - poinformowało Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).

Według rosyjskiego resortu obrony bombowce Tu-95 wykonywały planowy lot długodystansowy nad wodami międzynarodowymi, m.in. nad Morzem Beringa i wzdłuż zachodnich wybrzeży Alaski. "Na pewnych odcinkach tej trasy" rosyjskie maszyny były "eskortowane" przez myśliwce F-22 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Rosyjskie ministerstwo podkreśliło, że lot odbywał się całkowicie zgodnie z przepisami międzynarodowymi. O myśliwcach Su-35 w komunikacie nie wspomniano.

NORAD poinformował, że rosyjskie maszyny "pozytywnie zidentyfikowano i przechwycono" w Strefie Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski. Oprócz myśliwców F-22 w operacji uczestniczył też samolot wczesnego ostrzegania. W komunikacie NORAD stwierdzono, że rosyjskie bombowce i myśliwce pozostały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i w żadnym momencie nie wleciały w przestrzeń powietrzną USA lub Kanady. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl