Sukces ministra Macierewicza w USA. Przyjazd patriotów przyspieszony

/ mountainhome.af.mil

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

  

Dostawa systemu rakietowego Patriot już w 2020 r., zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich na terenie naszego kraju oraz utworzenie grupy koordynującej działania wojsk polskich i amerykańskich to główne zagadnienia, które poruszał minister Antoni Macierewicz podczas zeszłotygodniowej wizyty w USA, gdzie spotkał się m.in. z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.

Pierwsza bateria zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski może zostać dostarczona w roku 2020. Zmiana terminu wynika z tego, że w trakcie rozmów […] stronie polskiej przedstawiono nową ofertę zakładającą przyspieszone dostawy zestawów Patriot z systemem dowodzenia Raytheon bez zwiększania kosztów.

Otrzymaliśmy również zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski

– powiedział minister Antoni Macierewicz na spotkaniu z dziennikarzami podsumowującym kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Przypomnijmy, że według porozumienia podpisanego na początku lipca br. realnym terminem na dostarczenie systemów rakietowych do Polski był rok 2022.

Szef MON u uzyskał zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski. Przekazanie specjalnych systemów zależy w USA nie od firm, lecz od zgody władz i przepisów ustawowych. Pierwsze zestawy dla naszego kraju byłyby przygotowane do integracji z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS, który ma zostać wprowadzony w amerykańskich siłach zbrojnych i z którego korzystać chce także armia polska.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Chile podniesiono ceny biletów na metro o równowartość ok. 15 groszy. Na ulicach - masowe protesty

Metro w Santiago; zdjęcie ilustracyjne / By Ariel Cruz Pizarro - originally posted to Flickr as Espectáculo, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8939536

  

Po gwałtownych protestach społecznych prezydent Chile Sebastian Pinera cofnął w sobotę podwyżki cen biletów na metro. Utrzymał jednak wprowadzony dzień wcześniej w stolicy kraju, Santiago, stan wyjątkowy.

- Z pokorą wsłuchałem się w głos moich rodaków i ich niezadowolenie z powodu wzrostu kosztów życia - powiedział Pinera w sobotnim wystąpieniu telewizyjnym.

Władze Santiago zdecydowały się podwyższyć ceny biletów na metro z 800 na 830 pesos (1,16 USD), co wywołało gwałtowne protesty w stolicy. W różnych częściach miasta protestujący wznosili barykady i starli się z policją, która użyła przeciwko nim armatek wodnych i gazu łzawiącego. Demonstranci niszczyli wejścia do stacji kolejki podziemnej i bramki kontrolne.

- To nie jest protest, to przestępstwo

 - oświadczył w piątek prezydent Pinera i wprowadził stan wyjątkowy w Santiago, w tym godzinę policyjną, obowiązującą od godz. 22 do 7.

W sobotę protesty, również przeciwko podwyżkom cen energii elektrycznej, wody i leków, rozszerzyły się na inne chilijskie miasta.

Tylko w piątek podczas starć w Santiago aresztowano ponad 300 osób, a 156 policjantów zostało rannych. Uszkodzonych zostało 78 stacji metra. W sumie straty szacowane są na 200 mln dolarów. Ruch pociągów został wstrzymany i - jak poinformowała rzeczniczka operatora metra - nie należy oczekiwać, że zostanie wznowiony w poniedziałek.

Metro w Santiago posiada 164 stacje. Jest największe i najbardziej nowoczesne w Ameryce Południowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl