Chiny ograniczają handel z Koreą Płn.

Chiny zakazują eksportu gazu LNG do Korei Północnej i zamierzają ograniczyć handel ropą naftową z tym krajem - ogłosiło chińskie ministerstwo handlu. To krok zgodny z sankcjami Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożonymi na Pjongjang.

John Pavelka CC BY 2.0

Pekin ze skutkiem natychmiastowym całkowicie zakazuje eksportu skroplonego gazu ziemnego do Korei Północnej oraz importu tekstyliów z tego państwa - podano w oświadczeniu. Ograniczenia na chiński eksport ropy naftowej mają wejść w życie 1 października.

14 września chińskie ministerstwo handlu oświadczyło, że zakazuje importu węgla, rudy żelaza, ołowiu oraz owoców morza z Korei Północnej.

Północnokoreański import chińskich produktów wzrósł o 36,7 proc. w pierwszym półroczu 2017 roku w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2016 roku. W tym samym okresie chiński import z Korei Płn. spadł o 7,6 proc. Chiny to największy partner handlowy izolowanego gospodarczo komunistycznego reżimu.

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi wezwał w czwartek Pjongjang do zaniechania programu nuklearnego. Podkreślił zarazem, że Pekin konsekwentnie opowiada się za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego.

Reuters poinformował, że chiński bank centralny polecił bankom wstrzymanie świadczenia usług finansowych oraz pozamykanie spraw związanych z kredytami dla klientów z Korei Północnej.

Po szóstej, największej z dotychczasowych północnokoreańskiej próbie nuklearnej przeprowadzonej 3 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie rozszerzyła sankcje wobec Pjongjangu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Chiny #Korea Północna #handel #sankcje

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo