Galeria Sztuki XIX w. w Muzeum Narodowym ponownie otwarta

/ twitter.com/printscreen

  

Po dwumiesięcznym remoncie Muzeum Narodowe w Warszawie udostępni zwiedzającym Galerię Sztuki XIX w. Dziś wstęp do galerii, w której obejrzeć można m.in. obrazy Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego czy Józefa Mehoffera, jest bezpłatny.

Jak poinformowało MNW, "podczas sobotniego Dnia Otwartego odbędą się spotkania tematyczne, podczas których będzie okazja lepiej poznać historie wybranych obrazów w jednej z najchętniej odwiedzanych galerii Muzeum Narodowego w Warszawie".

W zmodernizowanej Galerii Sztuki XIX w. można obejrzeć m.in. znane dzieła malarskie Józefa Pankiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Edwarda Okunia oraz po raz pierwszy eksponowany w tej przestrzeni obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego".

W Galerii Sztuki XIX w. prezentowane są wybite prace polskich artystów w kontekście dzieł sztuki europejskiej. Według kuratorów galerii, "taka formuła ekspozycji umożliwia uchwycenie wzajemnych relacji, podobieństw i różnic, pomiędzy pracami powstałymi w analogicznym czasie w różnych krajach Europy lub w wielonarodowościowych kręgach artystycznych".

Można w niej podziwiać najsłynniejsze obrazy polskich artystów, np. "Żydówkę z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego. Odzyskanie i renowację tego zrabowanego ponad 60 lat temu obrazu sfinansowała Fundacja PZU. W galerii eksponowane są także "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera czy "Babie lato" Józefa Chełmońskiego.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć także bogaty wybór prac Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych i najoryginalniejszych polskich artystek, czy Witolda Wojtkiewicza, prekursora ekspresjonizmu w malarstwie polskim.

Jak poinformowali przedstawiciele MNW, "podczas sobotniego dnia otwartego odbędą się spotkania tematyczne, podczas których będzie okazja lepiej poznać historie wybranych obrazów w jednej z najchętniej odwiedzanych galerii Muzeum Narodowego w Warszawie".

Modernizacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu PZU, który jest mecenasem Galerii Sztuki XIX w. od 2015 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ostrzeżenie przed upałami

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Foto-GRafik/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem w centralnym i zachodnim Mazowszu. Obecnie temperatura tam osiągnęła od 29,6 st. w Płocku do 31,2 w Warszawie. Dziś prognozuje się na tym obszarze temperaturę maksymalną od 32 do 33 st.

Jak podaje IMGW, w centralno-zachodniej części woj. mazowieckiego zaczęły obowiązywać wydane przez instytut ostrzeżenia przed upałem. Temperatura tam wynosi od 29,6 st. w Płocku do 31,2 w Warszawie. W środę prognozuje się na tym obszarze temperaturę maksymalną od 32 do 33 st.

Ostrzeżenia dotyczą Warszawy, Płocka i Radomia oraz powiatów: gostynińskiego, płockiego, pruszkowskiego, radomskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, grójeckiego, szydłowieckiego, wołomińskiego, białobrzeskiego, legionowskiego, mińskiego, grodziskiego, piaseczyńskiego, przysuskiego, warszawskiego zachodni, płońskiego, żyrardowskiego i otwockiego.

W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla trzynastu województw.

Alerty wydano dla: centralno-zachodniej części woj. mazowieckiego, części woj. pomorskiego i dolnośląskiego (w zachodnich powiatach ostrzeżenie pierwszego stopnia), północnej części woj. małopolskiego oraz podkarpackiego, całego opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego. Temperatura maksymalna w tych regionach może osiągnąć 28-33 st., a w woj. dolnośląskim i opolskim wyniesie nawet 34 st.

Zagrożenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl