Jest wiernym synem Kościoła i wszystkie sprawy Kościoła to jego życie 
– powiedziała Bożena Baliszewska odbierając w imieniu nieobecnego z powodu choroby męża papieskie odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice. Przy tej okazji zapowiedziała, że jej mąż będzie nadal zabiegał o ustanowienie przez polski parlament święta Chrztu Polski w dniu 14 kwietnia.

Pro Ecclesia et Pontifice – to odznaczenie dla świeckich przyznawane za zasługi dla Kościoła i papieża 
– przypomniał kard. Kazimierz Nycz. Wyrażając radość z jego przyznania zapewnił iż, ilekroć „podpisuje wniosek do papieża, to zawsze czyni to z głębokim przekonaniem, że zgłaszany kandydat rzeczywiście zasługuje na takie odznaczenie”.

Laureatowi życzył, by „mógł dalsze lata pięknie i owocnie pracować w duchu tego odznaczenia: dla Kościoła i dla Ojca Świętego”.

Józef Tadeusz Baliszewski to wielki humanista i erudyta, znawca przedwojennej historii stolicy, inicjator budowy pomnika Juliusza Słowackiego w Warszawie, do której akt erekcyjny podpisał św. Jan Paweł II. Ponadto twórca idei zorganizowania Festiwalu Oper Słowiańskich ze szczególnym uwzględnieniem nurtu polskiego oraz wnioskodawca uczczenia Chrztu Polski jako święta kościelnego i święta państwowego 
– wyliczał zasługi laureata Marian Romaniuk z Archikonfraterni Literackiej.