USA i Polska reagują na „niezwykły pokaz agresji” Rosji. Wzmocnienie flanki wschodniej to priorytet

W trakcie spotkania z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem, szef polskiego MON zabiegał o wzmocnienie sił NATO na flance wschodniej. Obaj ministrowie są zgodni, że wzmocnienie jest konieczne z uwagi na „niezwykły pokaz agresji”, jakim są manewry Zapad 2017. Po spotkaniu minister Macierewicz poinformował, że podjęto decyzję o powołaniu specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania armii Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów. Szef MON zaprosił Jamesa Mattisa do Polski.

por. Robert Suchy/CO MON

Minister Antoni Macierewicz w trakcie swojej wizyty w USA wziął m.in. udział w Forum, które organizowane jest w amerykańskiej stolicy przez Center for European Policy Analysis (CEPA).

Później szef MON spotkał się z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania pojawił się polski akcent. W związku z uroczystym powitaniem ministra Macierewicza, na schodach Pentagonu wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego:

Mazurek Dąbrowskiego na schodach Pentagonu. Uroczyste powitanie polskiego ministra obrony pic.twitter.com/sycUphgg1I

— Zuzanna Falzmann (@zuzannafalzmann) September 21, 2017

\"\" (fot. por. Robert Suchy/CO MON)

Po zakończeniu spotkania, minister Macierewicz poinformował na konferencji prasowej, że rozmowy z amerykańskim sekretarzem obrony dotyczyły między innymi „konieczności wzmocnienia sił Stanów Zjednoczonych w Europie, ewentualnego zwiększenia zaangażowania Polski w miejscach szczególnie istotnych dla USA oraz kwestii usprawnienia funkcjonowania NATO”.

\"\" (fot. por. Robert Suchy/CO MON)

Ponadto, jak relacjonował szef MON, poruszono temat sytuacji w Afganistanie, a także jak najszybszego udostępnienia Polsce dwóch rodzajów broni: rakiet Patriot oraz systemu artylerii rakietowej Homar.

- Potwierdziliśmy obaj nasz punkt widzenia, że będziemy dążyli do tego, by decyzje w tej sprawie zostały podpisane z obu stron jeszcze w tym roku - zadeklarował minister Macierewicz.

Jednocześnie szef MON poinformował również, że została podjęta decyzja o utworzeniu specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania wojsk Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów.

- Chcemy jak najszybciej synchronizacji działań naszych planów, działania naszych armii – podkreślił minister Macierewicz.

Podczas spotkania z Jamesem Mattisem, szef polskiego MON zabiegał o wzmocnienie sił NATO na flance wschodniej. Obaj ministrowie zgodzili się, że wzmocnienie jest konieczne z uwagi na „niezwykły pokaz agresji”, jakim są manewry Zapad 2017.

Spotkanie polskiego ministra Obrony Narodowej z jego amerykańskim odpowiednikiem było dwukrotnie dłuższe niż pierwotnie planowano.

- Jednakże nawet takie przedłużone spotkanie nie pozwoliło na wyczerpanie wszystkich zagadnień współpracy militarnej Polski ze Stanami Zjednoczonymi – mówił dziennikarzom minister Antoni Macierewicz po spotkaniu.

\"\" (fot. por. Robert Suchy/CO MON)

Odnosząc się do planów powołania specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania sił zbrojnych Polski i USA oraz zajmować się harmonizacją planów operacyjnych obu krajów.

- Chcemy, aby plany te były jak najszybciej uruchomione, ponieważ presja ze strony Rosji wymaga szybkiego działania – mówił szef MON.

Spotkanie min. @Macierewicz_A z sekretarzem obrony J.Mattisem w #Pentagon
TXT: https://t.co/1bT1aYSpSH
FOTO: https://t.co/d7GuMMabsw pic.twitter.com/3Hlj61EGKH

— Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) September 21, 2017


 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, MON.gov.pl

 

#MON #USA #James Mattis #Antoni Macierewicz #wojsko #NATO #armia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo