ŚDM 2019. Wiadomo, ilu Polaków przybędzie do Panamy

Około pięciu tysięcy pielgrzymów z Polski ma przyjechać do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku. Informację taką przekazał ambasador Panamy w Polsce Enrique Zarak.

Światowe Dni Młodzieży 2016 odbyły się w Polsce
Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Ambasador powiedział, że organizacja ŚDM jest „jednym spośród trzech najważniejszych wydarzeń dla jego kraju”, pozostałe to szczyt prezydentów Ameryki Łacińskiej oraz poszerzenie Kanału Panamskiego.

Zarak przypomniał, że w czerwcu organizatorzy ŚDM w Panamie odwiedzili Kraków, gospodarza ŚDM w 2016 r. Delegację Panamy interesowały m.in. kwestie logistyczne i dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa.

Na chwilę obecną mamy informację, że przewidziany jest udział około pięciu tysięcy pielgrzymów, którzy przyjadą z Polski do Panamy 
– powiedział ambasador.

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk przypomniał, że Kościół realizuje projekt „Bilet dla Brata 2.0” – zbiórkę pieniędzy dla polskich pielgrzymów udających się na ŚDM w Panamie.

Ze względu na to, że ŚDM w Panamie będą dosyć daleko i będą dosyć kosztowne, chcemy pomóc polskiej młodzieży w zebraniu środków na ten wyjazd. Przygotowujemy „cegiełki”, które pojawią się w parafiach w Polsce 
– powiedział Parafiniuk.

Przypomniał, że zakończyła się już rekrutacja tzw. wolontariuszy długoterminowych. Zgłosiło się ponad 100 osób chętnych na wyjazd na rok do Panamy. Spośród nich zostanie wybranych 10, a następnie Komitet Organizacyjny w Panamie wybierze trzy, które zaprosi do współpracy.

Jeśli chodzi o wolontariat krótkoterminowy, to przewidujemy rekrutację 200-300 osób. Ta rekrutacja rozpocznie się w styczniu 2018 roku 
– powiedział Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Poinformował, że w tej chwili dla polskiej młodzieży przygotowane są miejsca w trzech diecezjach Panamy. 

W sumie już 2,2 tysiąca miejsc tam mamy gotowych. Czekamy na osoby z Polski, które będą się zgłaszały na wyjazd. Dbamy o to, aby udział polskich pielgrzymów był bezpieczny i dobrze zorganizowany 
– powiedział Parafiniuk.

34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie między 22 a 27 stycznia 2019 r pod hasłem „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Panama #Polacy #ŚDM #ŚDM 2019 #Światowe Dni Młodzieży #Światowe Dni Młodzieży 2019

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo