„Różaniec do granic”- porty lotnicze włączają się do akcji

  

7 października br. (święto Matki Bożej Różańcowej), podczas wydarzenia Różaniec Do Granic, cała Polska wzdłuż granic zostanie otoczona modlitwą różańcową. Do projektu dołączyły też porty lotnicze: Lotnisko Chopina w Warszawie, Port Lotniczy Poznań-Ławica oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.

„Różaniec do granic” jest szczególną sposobnością do realizowania wezwania, które Maryja przekazała dzieciom w Fatimie. Prosimy wszystkich wiernych, aby 7 października licznie włączyli się w tę inicjatywę – napisano w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski.

Na wszystkich trzech portach lotniczych, w Warszawie, Poznaniu i Pyrzowicach, modlitwa różańcowa będzie prowadzona w lotniskowej kaplicy przez kapelanów miejsc.

Do modlitwy włącza się Kapelania Lotniska Chopina w Warszawie, tu różaniec będzie odmawiany w kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Lotnisko jest szczególnego rodzaju przejściem granicznym, z którego korzysta ogromna rzesza Polaków mieszkających poza naszą Ojczyzną. Szczególny jest także kierunek, w którym opuszcza się stąd naszą ziemię

– podkreśla Ks. Zbigniew Stefaniak, Kapelan Lotniska Chopina.

To wielka szansa, by do tego wielkiego dzieła modlitwy włączyły się takie szczególne miejsca, jak lotniska międzynarodowe, na terytorium których również znajduje się granica Polski

– mówi ks. Mirosław Sołtysek, kapelan Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach i dodaje, że w kaplicy Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach połączą się ze wszystkimi, którzy w tym samym czasie będą modlili się wzdłuż granic naszego państwa, by wybłagać ratunek dla Polski i świata całego.

Cieszymy się, że do projektu przyłączyły się też porty lotnicze. Przecież na ich terenie też jest granica kraju. Wydaje się, że modlić się będziemy naprawdę na każdym odcinku granicy

– podkreśla Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta, która jest organizatorem wydarzenia i dodaje:

To nie był nasz pomysł, kilka osób, zupełnie niezależnie rzuciło takie hasło, kapelani lotnisk się zgodzili, no i startujemy z przygotowaniami.

Różaniec Do Granic w kaplicach portów lotniczych będzie wydarzeniem zamkniętym, dostępnym jedynie dla pracowników portów oraz podróżujących pasażerów, korzystających tego dnia z lotnisk.

Różaniec Do Granic będzie miał miejsce wzdłuż granic Polski 7 października 2017 r. Tego dnia, o godzinie 10:30 pielgrzymi spotkają się w 320 kościołach stacyjnych, położonych wzdłuż  granicy naszego kraju. Po odprawionej w nich Mszy Świętej udadzą się do „stref modlitwy”, gdzie o godzinie 14:00 rozpocznie się odmawianie Różańca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki i Merkel o geście Mazowieckiego i Kohla

/ Artur Klose

  

Premier RP Mateusz Morawiecki oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel w listach przesłanych do uczestników jubileuszu 30. rocznicy Mszy Pojednania podkreślili wagę gestu byłego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego oraz byłego kanclerza RFN Helmuta Kohla w budowaniu relacji polsko-niemieckich.

We wtorek w Krzyżowej (Dolnośląskie) odbył się jubileusz Mszy Pojednania, którego głównym elementem było uroczyste, ekumeniczne nabożeństwo, upamiętniające wydarzenia z 12 listopada 1989 r. Nabożeństwu przewodniczył abp Alfons Nossol, który wygłosił też homilię podczas mszy 30 lat temu.

Wtedy w Krzyżowej doszło do symbolicznego gestu pojednania kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego. 12 listopada 1989 r. Mazowiecki i Kohl wzięli udział we mszy św., która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Nabożeństwo odbyło się w Krzyżowej, dawnym majątku Helmuta Jamesa von Moltke, członka opozycji antyhitlerowskiej, straconego za swoją działalność w styczniu 1945 r.

List do uczestników uroczystości rocznicowej przesłali premier RP Mateusz Morawiecki oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Szef polskiego rządu podkreślił, że 30 lat temu premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz RFN Helmut Kohl przekazali sobie w Krzyżowej znak pokoju. „Spośród symbolicznych gestów, ważnych dla budowy dobrych, partnerskich relacji polsko-niemieckich był on, obok listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r., jednym z najbardziej wymownych. Jego znaczenie jest szczególnie istotne w bieżącym roku, w który obchodzimy 80. rocznicę agresji nazistowskich Niemiec na Polskę, która zapoczątkowała II wojnę światową” - napisał Morawiecki.

Premier zwrócił również uwagę, że Msza Pojednania przypomina o głębokim zakorzenieniu w tradycji chrześcijańskiej obu krajów - Polski i Niemiec. „Ich wyrazem jest dążenie do trwałego pojednania między narodami sprawców i ofiar” - dodał premier.

Szef rządu wskazał też, że w kolejnych latach po Mszy Pojednania, Polacy oraz Niemcy potrafili wykorzystać sprzyjająca koniunkturę polityczną do umacniania swoich relacji w wymiarze dwustronnym i europejskim.

„Obecnie Polska i Niemcy prowadzą niezwykle intensywny dialog polityczny. Pogłębiają współprace gospodarczą, kulturalną i naukową, rozwijają wymianę młodzieży i kontakty samorządowe”

- napisał premier.

Morawiecki dodał, że dziś trudno sobie wyobrazić dyskusję na temat przyszłości integracji europejskiej bez uwzględnienia głosu i perspektywy Polski i Niemiec. „Jednocześnie w dialogu i współpracy nie unikamy szczerego podnoszenia spraw trudnych” - napisał premier.

Dodał, że pamięć o tragicznych doświadczeniach najnowszej historii zobowiązuje do działań zmierzających do tego, by te doświadczenia nigdy się nie powtórzył. „Kluczem do tego jest trwałe pojednanie i partnerski sojusz między Polską i Niemcami, na rzecz których działamy w duchu prawdy i sprawiedliwości, nie zapominając o wciąż istniejących tematach otwartych, także w odniesieniu do kwestii historycznych. Liczymy na ich rozwiązanie w duchu kompromisu i wzajemnego zrozumienia” - napisał Morawiecki.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że gest premiera Mazowieckiego i kanclerza Kohla podczas Mszy Pojednania głęboko zapisał się w pamięci. „Ten gest braterstwa należy do wielkich symboli procesu polsko-niemieckiego pojednania” - napisała kanclerz.

Dodała, że dopiero wywalczona przez „Solidarność” demokracja i pokojowa rewolucja w NRD stworzyły szanse na przezwyciężenie podziału Niemiec i zasadniczą zmianę w relacjach polsko-niemieckich. Jak napisała Merkel, lęki o relacje między sąsiadującymi narodami były zrozumiałe „w obliczu zbrodni, jakich Niemcy dopuściły się w Polsce w okresie narodowego socjalizmu”.

Merkel podkreśliła, że abp. Alfons Nossol, który 30 lat temu odprawił Mszę Pojednania, wysłał wyjątkowy sygnał na rzecz pokojowego współistnienia obu narodów. „My Niemcy pozostajemy wdzięczni za to, że nasz sąsiad Polska, pomimo cierpienia, za które Niemcy są odpowiedzialne we wspólnej historii obu naszych krajów, opowiedział się za zjednoczonymi Niemcami. Ten ogromny kredyt zaufania na pewno nie był rzeczą oczywistą. Była to odważna decyzja rządu Tadeusza Mazowieckiego, którego determinacja i dalekowzroczność do dziś budzą podziw” - napisała kanclerz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl