Rząd będzie interweniował w sprawie linii Ryanair?

/ Wikimedia Commons/Adrian Pingstone

  

Sprawa tanich irlandzkich linii lotniczych Ryanair trafiła dziś do Senatu Włoch w związku z odwołaniem ponad 700 lotów w tym kraju. 25 senatorów Partii Demokratycznej w pilnej interpelacji do rządu zwróciło się o interwencję w obronie tysięcy pasażerów.

Linia tłumaczy odwołanie lotów w wielu krajach problemami wynikającymi z urlopów załóg.

Senatorowie włoskiej koalicji we wniosku wezwali rząd, by dołożył starań, aby wszyscy pasażerowie otrzymali zwrot pieniędzy oraz odszkodowanie za odwołane loty.

Ponadto parlamentarzyści partii rządzącej chcą, aby gabinet Paolo Gentiloniego zagwarantował uznanie przez przewoźnika, że przysporzył "strat finansowych i wizerunkowych" włoskim lotniskom, regionom i lokalnym instytucjom z powodu niewywiązania się ze swych obowiązków.

Autorzy interpelacji przypomnieli jednocześnie, że linie Ryanair wyraziły niedawno zainteresowanie przejęciem części pogrążonej w kryzysie Alitalii.

W ciągu kilku tygodni Ryanair przeszedł od scenariusza odgrywania pierwszoplanowej roli w rokowaniach w sprawie Alitalii do raptownego tąpnięcia, które poważnie zakłóci ruch lotniczy

- oświadczył autor interpelacji, senator Daniele Borioli, cytowany przez włoskie agencje.

Sytuacja ta wymaga wyjaśnień, biorąc pod uwagę pierwszoplanową rolę, jaką firma ta pełni w transporcie lotniczym w naszym kraju, nie tylko na rynku, ale także otrzymując znaczne wsparcie publiczne, bezpośrednie i pośrednie

- dodał.

Minister transportu Graziano Delrio powiedział w środowym wywiadzie radiowym:

Ryanair musi udowodnić, że jest wielką firmą, także jeśli chodzi o przestrzeganie praw. W tej sprawie nie stosujemy taryfy ulgowej.

Na czwartek włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego wezwał przedstawicieli linii Ryanair na rozmowy na temat masowego odwołania lotów i gwarancji dla podróżnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kiedy rekomendacja ministra zdrowia ws. daty wyborów prezydenckich? Szumowski wyjaśnia

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich - poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedlwiości Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom postępowanie w najbliższych tygodniach.

"To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia"

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/319847-czy-wybory-prezydenckie-powinny-odbyc-sie-10-maja-andrzej-duda-zabral-glos]

Prof. Szumowski zaznaczył, że jego "rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym".

Podkreślił, że rekomendacje co do konkretnych działań gospodarczych, politycznych, społecznych czy legislacyjnych może wydawać na podstawie danych.

"Co do przebiegu krzywej i pytań o maj, będę mógł powiedzieć za tydzień lub dwa"

- zaznaczył minister zdrowia.

Odnosząc się do tego, że samorządowcy już teraz muszą przygotowywać się do wyborów, muszą znaleźć lokale wyborcze, członków komisji, powiedział, że on "rekomenduje to, czy przeprowadzić wybory, czy zrobić takie, a nie inne działanie, a nie czy się przygotowywać do nich".

"Teraz jest sytuacja, że nie mamy jeszcze wiedzy, co będzie w maju w związku z tym, tak jak powiedziałem, za tydzień lub dwa wydam rekomendację"

- powtórzył szef resortu zdrowia.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.

Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts