Jak przypomnieli biskupi, dobiega końca jubileuszowy rok objawień w Fatimie. 

Sto lat temu Maryja przekazała trojgu portugalskim dzieciom orędzie ocalenia: nawracajcie się, wynagradzajcie za grzechy przeciw mojemu niepokalanemu sercu i odmawiajcie różaniec 
– czytamy w komunikacie.

Inicjatywa „Różaniec do granic” jest – jak zaznaczono – szczególną sposobnością do realizowania tego wezwania. Jak przypomnieli, jej celem jest „podjęcie ogólnopolskiej modlitwy różańcowej przez osoby zebrane wzdłuż granic naszego kraju, w intencji Polski i całego świata”.

Wydarzenie zaplanowane jest na 7 października to „pierwsza sobota miesiąca, święto Matki Bożej Różańcowej i zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich”. Wtedy wierni zebrani na granicach Polski o jednej godzinie odmówią cztery części różańca.

Prosimy wszystkich wiernych, aby licznie włączyli się w tę inicjatywę. Módlmy się wspólnie: duchowni, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, dorośli, młodzież i dzieci 
– zaapelowali biskupi.

Dodali, że w inicjatywę mogą włączyć się również ci, którzy nie będą mogli udać się na granice Polski. 

Rodziny niech modlą się w swoich domach, chorzy w szpitalach, a wspólnoty parafialne w swoich kościołach. Prosimy duszpasterzy, aby w tym dniu przeżywali w parafiach bardziej uroczyście nabożeństwo różańcowe, korzystając z pomocy duszpasterskich przygotowanych przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski 
– głosi komunikat KEP.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.rozaniecdogranic.pl. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w „Różańcu do granic”, mogą to zrobić odwiedzając tę stronę i w zakładce „mapa, zapisy" wybierając kościół, w którym chcą uczestniczyć w modlitwie. Klikając na ikonkę tego kościoła należy wybrać opcję „zapisz”.

W ramach inicjatywy 7 października w 319 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski – od wybrzeża, przez tereny wschodnie i południe aż po granicę zachodnią - zostanie podjęta modlitwa różańcowa o pokój dla Polski i całego świata. Uczestnicy zgromadzą się w kościołach stacyjnych o godz. 10.30, tam wysłuchają konferencji, będą uczestniczyć we mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przejdą lub przejadą na wyznaczone „strefy modlitwy” – ma ich być około 4 tys. – gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa.

Organizatorem „Różańca do granic” jest Fundacja Solo Dios Basta. Zdaniem organizatorów wydarzenie zgromadzi nawet milion osób.