W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło ok. 2 tys. osób. Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W homilii biskup senior diecezji przemyskiej abp Józef Michalik powiedział o zmarłym, że „przez całe życie budował Boży Dom”.

A drzwi tego domu, domu jego serca były szeroko otwarte dla kapłanów i wszystkich ludzi, braci i sióstr, którym służył swoją dyspozycyjnością, posługą słowa i posługą sakramentów. Budować wspólnotę, było hasłem jego pasterskiego posługiwania

 – dodał.

Podczas uroczystości odczytano list z Watykanu, w którym sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolin podkreślił, że papież Franciszek poinformowany o śmierci bp. Ryczana wyraził wdzięczność za „wszelkie dobro, jakie zmarły spełnił w swoim życiu jako kapłan, pracownik naukowy i biskup kielecki”.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister w kancelarii prezydenta, Andrzej Dera.

„Zapamiętamy śp. księdza biskupa jako oddanego Polsce patriotę, jako niestrudzonego w pracy hierarchę polskiego Kościoła. Mądrego przyjacielskiego, ale i wymagającego pasterza (…). Był człowiekiem wielkiego serca i nieugiętego charakteru. Doświadczył zła komunistycznego systemu, co jeszcze bardziej umocniło go w chrześcijańskim duchu (…). Dla bardzo wielu był autorytetem i przewodnikiem”

– napisał prezydent.

Premier Beata Szydło w liście odczytanym przez szefową jej kancelarii Beatę Kempę, podkreśliła, iż żegnamy „autorytet naukowy i moralny, orędownika troski o chrześcijańskie fundamenty polskiego dziedzictwa”.

„W homiliach z odwagą uczył nas czytać historię Polski i widzieć przyszłość naszej ojczyzny w perspektywie wiary i chrześcijańskich fundamentów tożsamości naszego narodu”

– dodała szefowa rządu.


W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Joachim Brudziński, świętokrzyscy parlamentarzyści oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda. Byli też przedstawiciele Żurawicy na Podkarpaciu, skąd bp Ryczan pochodził i Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego, gdzie wykładał.

Trumnę z ciałem zmarłego bp. Ryczana złożono w krypcie Bazyliki Katedralnej. Pochowani są tam także jego poprzednicy w diecezji kieleckiej.

Biskup senior diecezji kieleckiej zmarł w środę po ciężkiej chorobie wieku 78 lat. Hierarcha był ordynariuszem diecezji w latach 1993-2014.