Norweżka uciekła z kraju i w Polsce poprosiła o azyl. Bo bała się o dziecko

Rodowita Norweżka poprosiła o azyl w Polsce, bo w ojczyźnie groziło jej odebranie dziecka. Uciekła z obawy przed działaniami urzędników państwowych.

/ Public_Domain_Photography; pixabay.com / Creative Commons CC0

Dramatyczną historię Silje Garmo i jej córki opisuje "Nasz Dziennik", który podał, że do urzędu ds. cudzoziemców trafiła precedensowa sprawa kobiety, której norweskie władze usiłowały odebrać dziecko.

"Jak się okazuje, nie tylko ona uciekła do Polski. Wkrótce kilka kolejnych osób złoży wniosek o ochronę przez nasze władze przed zakusami wszechwładnego w Norwegii Urzędu ds. Opieki nad Dziećmi: Barnevernet (BV)" - informuje dziennik.

"Większość interwencji BV dotyczy osób ubogich, z nizin społecznych, imigrantów. Ale Garmo jest wykształcona, zamożna, dobrze zorientowana w prawie i norweskich realiach, nie ma mowy o tzw. niedostosowaniu kulturowym" – czytamy w artykule.

Kobiecie odebrano już uprzednio starszą córkę Froyę, mającą obecnie 12 lat. Urząd zainteresował się nią z powodu donosu. Bez bliższego zbadania sprawy stwierdzono, że nadużywa leków przeciwbólowych, potem doszedł zarzut "chaotycznego stylu życia" i przewlekłego przemęczenia.

Przy swoim rzekomo chaotycznym stylu życia Norweżka była jednak w stanie uciec ze specjalnego ośrodka dla młodych matek i zorganizować sobie z oddali życie w obcym kraju, tj. w Polsce - zaznacza "Nasz Dziennik".

Podczas drugiej ciąży BV cały czas monitorował wyniki badań Silje Garmo, by znaleźć dowód na lekomanię matki. Niczego nie stwierdzono, ale to nie przekonało urzędników.

"Ani w Norwegii, ani w Polsce żaden lekarz nie stwierdził, by była pod wpływem leków przeciwbólowych, choć pojawiła się ku temu okazja podczas dłuższego pobytu w szpitalu" - pisze "Nasz Dziennik".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Nasz Dziennik

#Norwegia #Polska #azyl #dzieci

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo