Ambasador Korei Płn. wyrzucony z Hiszpanii

Ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii poinformowało, że poprosiło ambasadora Korei Północnej o opuszczenie tego kraju przed końcem września. Powód to rozwijanie przez Pjongjang programu atomowego mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.

daniel_diaz_bardillo/pixabay.com

Ambasador Korei Północnej (Kim Hiok Czhol) został dziś wezwany (do siedziby hiszpańskiego MSZ – red.), gdzie został poinformowany o uznaniu go za persona non grata, musi więc przerwać wykonywanie swoich obowiązków i opuścić kraj przed 30 września 

– poinformowano w komunikacie.

Pod koniec sierpnia hiszpańskie MSZ wezwało ambasadora Korei Północnej w Hiszpanii, by zdecydowanie potępić przeprowadzone przez Pjongjang testy broni nuklearnej i rakiet balistycznych oraz by zażądać redukcji liczby dyplomatów z Korei Płn. w Madrycie.

W zeszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła przygotowaną przez USA rezolucję w sprawie nowych, ostrzejszych sankcji przeciwko Korei Północnej w reakcji na przeprowadzoną przez ten kraj 3 września kolejną eksplozję nuklearną.

Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej i całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Płn. oraz zakaz importowania północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Po ostatniej próbie nuklearnej Północy Stany Zjednoczone zaapelowały do pozostałych krajów, by zerwały finansowe i dyplomatyczne stosunki z Pjongjangiem.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Hiszpania #Korea Północna #ambasador #Pjongjang

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo