Nabożeństwu w kieleckiej Bazylice Katedralnej, w którym wziął udział m.in. metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczył emerytowany arcybiskup krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

"Troszczyliśmy się wspólnie w naszej metropolii krakowskiej, a dzisiaj żegnamy go na wieczny spoczynek. Drogi księże biskupie Kazimierzu, dziękuję ci za twój wkład i troskę o duszpasterstwo w naszej archidiecezji" – mówił o zmarłym biskupie były metropolita krakowski.

"Był dobrym, wiernym i gorliwym pasterzem naszej diecezjalnej wspólnoty wiary przez ponad 21 lat" – powiedział podczas homilii biskup kielecki Jan Piotrowski, który przypomniał słowa listu inauguracyjnego zmarłego kapłana skierowane w 1993 r. do kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych kieleckiej diecezji: "Chciałbym, abyśmy w cieniu krzyża, w zasięgu macierzyńskich oczu Maryi tworzyli wspólnotę wierzących".

"Od tego momentu te trzy elementy: krzyż, Maryja i wspólnota stały się zarazem drogą jego misji i kluczem do zrozumienia jego posługi biskupiej w kościele kieleckim. (…) Tej duchowej i ewangelicznej triadzie ksiądz biskup Kazimierz pozostał wierny, aż do ostatnich chwil swojego życia" – podkreślił biskup kielecki.

Nabożeństwo poprzedziła modlitwa przy trumnie biskupa seniora, w Domu Biskupa Kieleckiego. Po mszy św. rozpoczęły się Nieszpory pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka. Później zaplanowano czuwanie przy trumnie zmarłego.

Pogrzeb bp. Kazimierza Ryczana odbędzie się we wtorek o godz. 15 w kieleckiej katedrze.

Biskup senior diecezji kieleckiej zmarł w środę po ciężkiej chorobie wieku 78 lat. Hierarcha był ordynariuszem diecezji w latach 1993-2014.

Bp Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 r. w Żurawicy na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku z rąk biskupa przemyskiego Franciszka Bardy. 17 lipca 1993 r. papież Jan Paweł II mianował go na ordynariusza diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, abp. Edwarda Nowaka i bp. Mieczysława Jaworskiego. We wrześniu 1993 r. odbył się ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Bp Ryczan był doktorem habilitowanym nauk teologicznych, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił tam także funkcję członka Rady Naukowej, był też delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Został uhonorowany medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność". W 2009 r. hierarcha został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. otrzymał tytuł honorowego obywatele Kielc.

W lutym 2014 r. bp Ryczan złożył rezygnację z zajmowanej funkcji ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (ukończył 75 lat).