Frątczak poinformował, że w czasie ostatniej doby najwięcej interwencji dotyczyło wypompowywania wody - 115. Zaznaczył, że do uszkodzonych i powalonych drzew funkcjonariusze wyjeżdżali 54 razy, 31 razy interweniowali w związku z zabezpieczeniem budynków przed zalaniem.

Rzecznik zwrócił uwagę, że najwięcej interwencji odnotowano w woj. śląskim. Tam strażacy 92 razy byli wzywani do wypompowywania wody, 28 razy pomagali zabezpieczyć budynki przed zalaniem, 19 razy usuwali uszkodzone i powalone drzewa. Przypomniał, że w niedzielę w woj. śląskim obowiązywało ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z intensywnymi opadami.

Frątczak poinformował, że z kolei w Mazowieckiem, w powiecie płockim, podniósł się poziom rzeki Słupianka w miejscowości Słupno.

To grozi podtopieniem, trwają tam przygotowania do podwyższenia wałów przeciwpowodziowych workami z piasku

- powiedział.

Intensywny deszcz spowodował też podtopienia w stolicy, straż interweniowała tam 50 razy - poinformował rzecznik stołecznej straży kpt. Michał Konopka.

Zgłoszenia zaczęły się już od ok. godz. 23. i do tej pory mieszkańcy zgłaszają się do nas

- mówił. Zaznaczył, że najwięcej zgłoszeń dot. lokalnych podtopień i połamanych drzew.

Z tego co wiemy, nikomu się nic się stało nie odnotowaliśmy również dużych strat materialnych

- dodał.

Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki poinformował PAP, że zamknięte są w Warszawie niektóre łącznice na węźle Marynarska.

Już od godz. 23. prowadziliśmy działania zapobiegające zalaniu, wypompowywaliśmy wodę z Marynarskiej i połączenia S2 i S79. Rano po godz. 6. były one udrożnione. Intensywne opady deszczu spowodowały jednak lekkie podtopienia. Z powodów bezpieczeństwa musieliśmy niektóre ulice zamknąć

- relacjonował.

To, co ważne, zjazd na Okęcie jest otwarty, wyjazd z południowej obwodnicy Warszawy na Marynarską jest również otwarty

- powiedział. Zaznaczył, że utrudnienia powinny zniknąć w ciągu najbliższych godzin. Podkreślił jednak, że jest to uzależnione od występowania opadów deszczu.

Do lokalnych podtopień, zalanych posesji i piwnic wyjeżdżali także warmińsko-mazurscy strażacy. Odnotowano tam 60 tego typu interwencji. Zalane zostały m.in. piwnice w czterech szkołach w regionie.

Intensywnie pada też na Pomorzu.