Monument, na którym znajduje się napis w języku polskim i węgierskim „Zło dobrem zwyciężaj”, odsłonili były burmistrz dzielnicy Csepel, poseł rządzącego Fideszu Szilard Nemeth, ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek, rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs oraz burmistrz Csepelu Lenard Borbely.

Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości, w tym mający swe korzenie w Csepelu biskup Szekesfehervaru Andras Spanyi, złożyli następnie kwiaty i zapalili znicze pod znajdującą się w innym miejscu Csepelu tablicą poświęconą ks. Popiełuszce.

W Csepelu, tradycyjnej dzielnicy robotniczej, ks. Popiełuszko ma też swoją ulicę. Poświęcono mu tam również dzwonnicę. Jak powiedział ambasador Snopek, on sam także uczestniczył 3 listopada 1984 roku w pogrzebie ks. Popiełuszki, które to wydarzenie mocno zapadło mu w pamięć.

- Przedtem były te pełne napięcia oczekiwania, kiedy zniknął i wszyscy domyślali się, że mogło stać się najgorsze, co się potwierdziło. Także jego kazania za Ojczyznę przeżywałem wtedy jako młodzieniec bardzo głęboko – powiedział Snopek.

Jak dodał, było dla niego zdumiewające, jak zwykły, pochodzący ze skromnej rodziny ksiądz „stał się medium Boga i jego słowa tak trafiały do ludzi i trafiały w sedno”.

Jesienią 2016 roku powstał w innej dzielnicy Budapesztu, Obuda-Bekasmegyer, skwer błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Umieszczono tam pomnik w formie kamieni tworzących różaniec; na nich wyryte zostały cytaty z wystąpień ks. Popiełuszki.