Święta Woda: Pielgrzymka parlamentarzystów i pracowników administracji publicznej

/ knyszynska.eu

  

– Kto nie przebacza, przerywa strumień łaski przebaczenia, który wypływa z kochającego serca Boga i zmierza do serca ludzkiego – mówił arcybiskup metropolita białostocki Tadeusz Wojda podczas dorocznej pielgrzymki parlamentarzystów i pracowników administracji publicznej województwa podlaskiego do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.

Kiedy mówimy o przebaczeniu najczęściej mamy na myśli tylko relacje jednej osoby do drugiej. A tymczasem dotyczy ono również instytucji, urzędów, organizacji czy grup społecznych. W tym przypadku zarówno prośba jak i przebaczenie ma charakter wspólnoto-twórczy, służy eliminowaniu ducha bezduszności, niezdrowej rywalizacji, korupcji, postaw nieuczciwości, niewłaściwego traktowania i poniżania ludzi, okradania, naciągania czy oszukiwania, rozbudza zainteresowanie wspólnym budowaniem dobra społecznego 
– mówił w homilii arcybiskup.

Metropolita białostocki przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w sejmie w 1999 r., w których Ojciec Święty podkreślał, że to właśnie instytucje państwowe są wezwane do budowania dobra wspólnego.

Abp Wojda wskazywał, że przebaczenie drugiemu człowiekowi, niekiedy bardzo trudne, nie powinno być traktowane jako czyn heroiczny, gdyż „jest odpowiedzią człowieka na wielką miłość, jakiej doznaje od Boga, jest wyborem drogi pokoju, a nie odwetu. Jest mówieniem nie dla logiki zemsty i przemocy”. 

Kto nie przebacza, przerywa strumień łaski przebaczenia, który wypływa z kochającego serca Boga i zmierza do serca ludzkiego
– podkreślał.

Odwołując się do słów Ewangelii Pasterz Kościoła białostockiego wyjaśniał, że „przebaczać siedemdziesiąt razy siedem znaczy zawsze”. 

Skądinąd uświadamiamy sobie, że nie ma żadnej proporcji między niezmierzonym przebaczeniem, jakie otrzymujemy od Boga i przebaczeniem, jakie dajemy innym
– stwierdził.

Hierarcha zaznaczał, że ten elementarny obowiązek darowania bliźnim ich powinności względem nas w imię przebaczenia, którego sami ciągle doznajemy, każe jednocześnie uczyć się sztuki zapominania o licznych przykrościach przeżywanych na co dzień z powodu otoczenia. Mówił: „Owa umiejętność darowania po siedemdziesiąt i siedemkroć razy na dzień leży u podstaw wszelkiego współżycia między ludźmi oraz wnoszenia specyficznego wkładu w pomnażanie dobra wspólnego. Jest to obowiązek sumienia wynikający z chrześcijańskiego powołania”.

Pielgrzymka podlaskich parlamentarzystów oraz pracowników administracji publicznej rozpoczęła się modlitwą różańcową wokół kościoła, podczas której poszczególne służby mundurowe niosły figurę Matki Bożej Fatimskiej. Następnie pielgrzymi udali się na Górę Krzyży, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wieńców przed stojącymi tam pamiątkowymi krzyżami.

Po południowej modlitwie Anioł Pański odprawiona została msza św. przy grocie, której przewodniczył abp Tadeusz Wojda. Uroczyste błogosławieństwo poprzedziło wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do Matki Bożej.

Na zakończenie uroczystości ks. prał. Jarosław Grzegorczyk, duszpasterz parlamentarzystów i pracowników administracji publicznej podziękował uczestnikom pielgrzymki za obecność i wspólną modlitwę. Wyraził też nadzieję, że doroczna pielgrzymka umacnia ich wiarę i pomaga nią żyć zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Bardzo wam dziękuję, że tu razem jesteśmy i razem się modlimy. To bardzo ważne, aby w codziennej pracy pochylać się nad drugim człowiekiem w duchu służby, a tego uczymy się właśnie przy krzyżu 
– mówił ks. Grzegorczyk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: archibial.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceminister deklaruje wprost: "Nie będzie zgody na związki partnerskie"

Zdjęcie ilustracyjne / By Mylosz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79278502

  

"Nie będzie nigdy naszej zgody na związki partnerskie, czy adopcje dzieci przez związki homoseksualne" - powiedział podczas konferencji "Małżeństwo jako optymalna forma profilaktyki problemów społecznych" wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Podczas dzisiejszej konferencji organizowanej przez Fundację Mamy i Taty "Małżeństwo jako optymalna forma profilaktyki problemów społecznych" wiceminister Romanowski powiedział, że "nasze pokolenie ma wyzwania, które z jednej strony dotyczą kultury, czy antykultury rozwodu, a z drugiej strony bardziej współczesne zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się ideologii LGBT".

"Jak to czasami jest określane, może nieco skrótowo, to jest mniejszość, która chce narzucić swoje poglądy"

- wskazał.

Romanowski poinformował też, że "w imieniu całego zespołu Ministerstwa Sprawiedliwości nie będzie nigdy zgody na deprawację, jaką się proponuje na przykład przez funkcjonowanie tzw. latarników. Myślę, że nie trzeba tutaj specjalnie rozwijać, że zgody na związki partnerskie, czy adopcje dzieci przez związki homoseksualne tak samo nigdy nie będzie".

Tłumaczył, że jest to kwestia wartości.

"To, co proponuje ideologia LGBT to jest propozycja nowego człowieka. Jednym z haseł ostatniego paryskiego marszu równości jest to, że nie chcemy się podobać, chcemy zniszczyć, zmienić to społeczeństwo. Nie ma naszej zgody właśnie na tego typu zmiany"

- dodał.

Zwrócił się też do organizatorów konferencji, że bardzo liczy na ich pomoc i wsparcie, "abyśmy mogli wspólnie wspierać rodzinę jako podstawową najważniejszą komórkę społeczną i siłę pedagogiczną".

"W naszej ocenie wartości rzymskiej i greckiej tradycji oraz chrześcijańskiej godności człowieka, na których oparta jest nasza tradycja, kultura i społeczeństwo są systemem aksjologicznym, który chcemy bronić i o który chcemy się troszczyć"

- wyjaśnił wiceminister.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl