Święta Woda: Pielgrzymka parlamentarzystów i pracowników administracji publicznej

/ knyszynska.eu

  

– Kto nie przebacza, przerywa strumień łaski przebaczenia, który wypływa z kochającego serca Boga i zmierza do serca ludzkiego – mówił arcybiskup metropolita białostocki Tadeusz Wojda podczas dorocznej pielgrzymki parlamentarzystów i pracowników administracji publicznej województwa podlaskiego do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.

Kiedy mówimy o przebaczeniu najczęściej mamy na myśli tylko relacje jednej osoby do drugiej. A tymczasem dotyczy ono również instytucji, urzędów, organizacji czy grup społecznych. W tym przypadku zarówno prośba jak i przebaczenie ma charakter wspólnoto-twórczy, służy eliminowaniu ducha bezduszności, niezdrowej rywalizacji, korupcji, postaw nieuczciwości, niewłaściwego traktowania i poniżania ludzi, okradania, naciągania czy oszukiwania, rozbudza zainteresowanie wspólnym budowaniem dobra społecznego 
– mówił w homilii arcybiskup.

Metropolita białostocki przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w sejmie w 1999 r., w których Ojciec Święty podkreślał, że to właśnie instytucje państwowe są wezwane do budowania dobra wspólnego.

Abp Wojda wskazywał, że przebaczenie drugiemu człowiekowi, niekiedy bardzo trudne, nie powinno być traktowane jako czyn heroiczny, gdyż „jest odpowiedzią człowieka na wielką miłość, jakiej doznaje od Boga, jest wyborem drogi pokoju, a nie odwetu. Jest mówieniem nie dla logiki zemsty i przemocy”. 

Kto nie przebacza, przerywa strumień łaski przebaczenia, który wypływa z kochającego serca Boga i zmierza do serca ludzkiego
– podkreślał.

Odwołując się do słów Ewangelii Pasterz Kościoła białostockiego wyjaśniał, że „przebaczać siedemdziesiąt razy siedem znaczy zawsze”. 

Skądinąd uświadamiamy sobie, że nie ma żadnej proporcji między niezmierzonym przebaczeniem, jakie otrzymujemy od Boga i przebaczeniem, jakie dajemy innym
– stwierdził.

Hierarcha zaznaczał, że ten elementarny obowiązek darowania bliźnim ich powinności względem nas w imię przebaczenia, którego sami ciągle doznajemy, każe jednocześnie uczyć się sztuki zapominania o licznych przykrościach przeżywanych na co dzień z powodu otoczenia. Mówił: „Owa umiejętność darowania po siedemdziesiąt i siedemkroć razy na dzień leży u podstaw wszelkiego współżycia między ludźmi oraz wnoszenia specyficznego wkładu w pomnażanie dobra wspólnego. Jest to obowiązek sumienia wynikający z chrześcijańskiego powołania”.

Pielgrzymka podlaskich parlamentarzystów oraz pracowników administracji publicznej rozpoczęła się modlitwą różańcową wokół kościoła, podczas której poszczególne służby mundurowe niosły figurę Matki Bożej Fatimskiej. Następnie pielgrzymi udali się na Górę Krzyży, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wieńców przed stojącymi tam pamiątkowymi krzyżami.

Po południowej modlitwie Anioł Pański odprawiona została msza św. przy grocie, której przewodniczył abp Tadeusz Wojda. Uroczyste błogosławieństwo poprzedziło wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do Matki Bożej.

Na zakończenie uroczystości ks. prał. Jarosław Grzegorczyk, duszpasterz parlamentarzystów i pracowników administracji publicznej podziękował uczestnikom pielgrzymki za obecność i wspólną modlitwę. Wyraził też nadzieję, że doroczna pielgrzymka umacnia ich wiarę i pomaga nią żyć zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Bardzo wam dziękuję, że tu razem jesteśmy i razem się modlimy. To bardzo ważne, aby w codziennej pracy pochylać się nad drugim człowiekiem w duchu służby, a tego uczymy się właśnie przy krzyżu 
– mówił ks. Grzegorczyk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: archibial.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Dlaczego jest to najważniejszy czas dla katolików?

Zdjęcie ilustracyjne / By Stanislav Traykov - Ten plik jest pochodną pracą: Michelangelo's Pieta 5450.jpg, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3694513

  

Jeżeli ktoś zawalczył o to, by uczestniczyć w liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, to z pewnością w pełni ucieszy się porankiem Zmartwychwstania Pańskiego - mówi ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Komisji Episkopatu Polski w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie".

Obchodzimy Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Dlaczego jest to najważniejszy czas dla katolików?

Śmierć Chrystusa na krzyżu, przez którą dokonało się zbawienie świata oraz zmartwychwstanie, to wydarzenia, które nadają sens całemu życiu chrześcijanina. Dlatego też Święta Wielkanocne, poczynając już od Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, kiedy wspominamy te wydarzenia, są najważniejszym czasem w ciągu roku. Jego wagę podkreśla chociażby to, że do świąt przygotowywaliśmy się przez 40 dni postu. W Niedzielę Palmową, która rozpoczęła Wielki Tydzień, podjęliśmy drogę pójścia za Jezusem Chrystusem, który wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Niedziela Zmartwychwstania i okres wielkanocny to ukoronowanie tej drogi – wielkie zwycięstwo życia nad śmiercią. Jako katolicy wierzymy, że dostąpimy udziału w zmartwychwstaniu tak jak Chrystus, i tę radość właśnie świętujemy.

Według księdza obserwacji i doświadczenia – jak katolicy w Polsce przeżywają okres świąt Wielkiejnocy?

Na pewno bywa bardzo różnie. Z moich obserwacji wynika, że Polacy, którzy są co niedziela na Eucharystii, bardzo licznie uczestniczą również w liturgii Triduum Paschalnego i myślę, że to dla nich głębokie przeżycie. Moim zdaniem wśród osób praktykujących jest coraz większa świadomość tego, że przeżywanie Świąt Wielkanocnych rozpoczyna się już w Wielkim Tygodniu. Najczęściej uczestniczą oni w liturgiach Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku, a potem idą również na wigilię paschalną, a rano na rezurekcję. Wyjątkowość tego czasu sprawia, że w kościele pojawiają się też osoby, które nie praktykują regularnie. Oczywiście zewnętrzne przygotowania do świąt mogą utrudniać nam duchowe ich przeżywanie. Z pewnością niektórzy są tak zajęci, że ich świętowanie to tylko jeden, maksymalnie dwa dni. Znam jednak osoby, które bardzo głęboko przeżywają te święta.

Wielkanoc poprzedził okres Wielkiego Tygodnia. Jaki sens dla katolika miał udział w uroczystościach liturgii Triduum Paschalnego?

Jeżeli ktoś zawalczył o to, by uczestniczyć w liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, to z pewnością może w pełni ucieszyć się porankiem Zmartwychwstania Pańskiego. Udział w uroczystościach Triduum Paschalnego to przede wszystkim gwarancja naszego wewnętrznego zmartwychwstania. Musimy przeżyć razem z Chrystusem Jego mękę i śmierć, by doświadczyć tajemnicy zmartwychwstania. Dlatego jeżeli katolik na poważnie traktuje swoją wiarę, to chce się duchowo rozwijać i nawracać. Każde Triduum Paschalne jest do tego okazją. Dobre przeżycie liturgii Triduum jest również nadzieją na nowe, lepsze życie, ze słowami „Alleluja” na ustach i w sercu.

W jaki sposób rodzice i wychowawcy powinni przygotować dzieci do świąt Wielkiejnocy i wyjaśniać ich sens?

Jeżeli rodzice i wychowawcy wspólnie z dziećmi uczestniczą w Eucharystii w Niedzielę Palmową, a potem są również na liturgiach Triduum Paschalnego, idą razem w drodze krzyżowej ulicami swoich miejscowości i w procesji rezurekcyjnej, to myślę, że zrozumienie Świąt Wielkanocnych przez dzieci przychodzi naturalnie. Przede wszystkim takie wspólne wyjście do kościoła jest dobrą okazją, by rozpocząć z dzieckiem rozmowę na temat Świąt Wielkanocnych. Można wyjaśnić dziecku przy wspólnym robieniu palemki na Niedzielę Palmową, czym jest ten dzień i jakie wydarzenie z życia Chrystusa tego dnia wspominamy. Możemy z dziećmi rozmawiać również o symbolice poszczególnych dni, kolorach i charakterystycznych elementach liturgii. Dzisiaj dostępnych jest bardzo wiele materiałów w formie multimediów, książek czy nawet wielkopostnych zdrapek, które mogą stanowić pomoc we wprowadzeniu dzieci w okres Wielkiego Tygodnia, a później Świąt Wielkanocnych. Jednak najlepszym wprowadzeniem dzieci w ten czas jest po prostu świadectwo samych rodziców i wychowawców.

Z ks. Pawłem Rytelem-Andrianikiem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiał Paweł Tunia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl