Jan Pietrzak powiedział kilka słów prawdy w Opolu. „Wyborcza”, kodziarze i spółka wpadli w szał

Jan Pietrzak / TVP 1/print screen

  

– Przez 49 lat graliśmy kabaret zdecydowanie antyrządowy i przyszedł taki czas w 2015 roku, kiedy raptem się całkiem odmieniła sytuacja. Bo teraz bardziej opozycja szkodzi Polsce niż władza! To jest pierwszy raz w mojej historii – powiedział w Opolu Jan Pietrzak. Oczywiście jego występ nie umknął uwadze redaktorów "Gazety Wyborczej", zatrzęśli się z oburzenia.

Benefis Jana Pietrzaka "Od PRL-u do Polski" był zwieńczeniem drugiego dnia opolskiego festiwalu. Koncert rozpoczęła piosenka "Pamiętajcie o ogrodach" w wykonaniu Pauliny Grochowskiej. Następnie Jan Pietrzak poprowadził widzów na wędrówkę po najnowszej historii Polski, przedstawioną w piosenkach, w których znalazło się wiele odniesień do aktualnych wydarzeń, uzupełnianych komentarzami gospodarza wieczoru.

Od 1967 roku, przez dziesiątki lat, my, Kabaret Pod Egidą, mówiliśmy o tym świństwie realnym socjalizmie. Szydziliśmy na wszystkie możliwe sposoby. (...) Kiedy Kuroń z Michnikiem mówili: "socjalizm tak, wypaczenia nie", ja mówiłem: "wypaczenia tak, a socjalizm nie" 
– mówił Jan Pietrzak.

Polska odniosła wielkie zwycięstwo w I wojnie światowej. Dlaczego o tym mówię? Bo słowa "zwycięstwo" nie ma w polskich podręcznikach. Do tej pory polskie podręczniki pisali okupanci. Słowa "zwycięstwo" nie wolno używać
– zaznaczył artysta.

W pieśni "Niech żyje Polska" Pietrzak nawiązał do pomysłu zbudowania w Warszawie pomnika, który upamiętniłby zwycięstwo z Bitwie Warszawskiej 1920 r. – Czas, by potężny łuk triumfalny postawić po stu latach od Cudu nad Wisłą – mówił.

ZOBACZ FRAGMENT KONCERTU: JAN PIETRZAK – „NIECH ŻYJE POLSKA”:

ZOBACZ FRAGMENT KONCERU

Co jest haniebne w naszych czasach, że Bitwa Warszawska nie ma w Warszawie pomnika, bo Moskwa zabrania, a władze Warszawy słuchają Moskwy!
– zaznaczył.

Jan Pietrzak mówił o Powstaniu Warszawskim, którego jako dziecko był świadkiem.

Zawsze jak sierpień się zbliża, ukazują się eseje, piszą: po co było tam walczyć bez sensu. Sens Powstaniu nadali jego uczestnicy. To było piękne pokolenie wolnej Polski. Nie byli głupsi od nas. Wiedzieli, że są sprawy, dla których warto ryzykować życiem. Bo Polacy walczyli zawsze o wolność waszą i naszą. W przeciwieństwie do Rosjan, którzy zawsze walczyli o zniewolenie innych narodów, zawsze! Uczą tego w szkole? Nie bardzo!
– mówił.

– Solidarność zakończyła II wojnę światową. Ostatnie wojska okupacyjne opuściły Polskę na początku lat 90. – dodawał. – Nam się to pozacierało w związku z różnymi agenturami – stwierdził, podkreślając sukces "S".

Nasi sąsiedzi Niemcy i Rosjanie zawsze walczą o zniewolenie innych narodów. Dlatego trudno im się pogodzić z Polakami, którzy zawsze walczą o naszą i waszą wolność. Uczą tego w szkołach? Nie uczą! To ja wam to powiem, przekażcie dzieciom i sąsiadom
– mówił do publiczności.

Kiedy my sobie tutaj świętujemy 16 i 17 września, na wschodniej granicy oni przeprowadzają manewry zbiry. ZBIR, Związek Białorusi i Rosji, to są manewry, żeby przeprowadzić napaść na Polskę. Właśnie w tym momencie. Z drugiej strony, na zachodzie, codziennie niemieckie media atakują Polskę, że nie jest subordynowana, że nie chce przyjmować transportów imigrantów. W związku z tą sytuacją przypomniało mi się, że w czasie wojny mówiło się na nich szkopy i kacapy. PRL-owska cenzura nie pozwalała tych słów używać.
– podkreślił.

Dziś niby jest pokój (...) już nikt nie pamięta, a przecież należy, bo wojny prowadzą nie tylko żołnierze (...) Dziś Polskę szturmują banki i markety, ich media szczują i kłamią (...) Niezmiennie codziennie szarpią atakują i tak od stuleci, niepoprawni zbóje 
– śpiewał Jan Pietrzak.

Ja się do dyplomacji nie zapisywałem. Od 50 lat staram się mówić prawdę, a prawda nie zawsze jest dyplomatyczna
– stwierdził po wykonaniu utworu.

Koncert i zarazem benefis Jana Pietrzaka kończyła piosenka "Żeby Polska była Polską", której słowa – jak przypomniał artysta – cytowało dwóch amerykańskich prezydentów: Ronald Reagan i Donald Trump.

Oczywiście występ Jana Pietrzaka nie przypadł do gustu kodziarzom, zwolennikom totalnej opozycji oraz – rzecz jasna – redaktorom "Gazety Wyborczej" i gazety.pl. Ci drudzy napisali na przykład, że artysta w pełni zasłużył na miano „barda PiS”. Na Twitterze pojawiły się również komentarze, których autorzy na wszelkie możliwe sposoby atakowali Jana Pietrzaka. Wygląda na to, że kilka słów prawdy niektórych mocno zabolało...

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP 1

Tagi

Wczytuję komentarze...

Narasta spór wokół odbudowy Notre Dame. Macron forsuje "nadanie nowocześniejszego rysu katedrze"

Jedna z propozycji "nowoczesnej" odbudowy autorstwa pracowni Kiss The Architect / kissthearchitect • Instagram

  

We Francji wciąż nie ma porozumienia pomiędzy głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. W spór dotyczący formy odbudowy zaangażowało się wielu ekspertów, historyków czy znawców sztuki. Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu, zaś gen. Jean-Louis Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”.

Proszę się zamknąć” – tymi słowami gen. Jean-Louis Georgelin, wysłannik prezydenta Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych, zwrócił się do głównego architekta zabytków Philippe'a Villeneuve'a. Sytuacja miała miejsce podczas zeszłotygodniowego spotkania komisji ds. kultury we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

[polecam:https://niezalezna.pl/288035-katedra-notre-dame-wciaz-nie-jest-bezpieczna-istnieje-ryzyko-zawalenia-sie-duzego-rusztowania]

Przedmiotem sporu między gen. Georgelinem i głównym architektem Villeneuveem jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc, która runęła z dachu katedry podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku.

Odpowiedzialny za prace renowacyjne w katedrze od 2013 roku Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu. Gen. Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”. Powtarza słowa prezydenta Macrona, który w lipcu mówił o konieczności „nadania nowocześniejszego rysu katedrze”. Ambicją generała jest odbudowa świątyni w ciągu pięciu lat, co obiecywał prezydent Macron po pożarze.

[polecam:https://niezalezna.pl/267813-macron-zapowiedzial-odbudowe-notre-dame-jest-juz-reakcja-prezydenta-dudy]

Postawa gen. Georgelina w komisji ds. kultury wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. Dziennikarz Didier Rykner, redaktor naczelny internetowego magazynu „La Tribune de l'art”, zalecił byłemu szefowi sztabu armii francuskiej milczenie w kwestiach dotyczących sztuki. Z kolei styl dyskusji na temat odbudowy katedry skrytykował minister kultury Franc Riester, apelując o wzajemny szacunek podczas dyskusji. Podobnego zdania byli członkowie senackiej komisji kultury.

[polecam:https://niezalezna.pl/270210-macron-nie-spiesz-sie-z-odbudowa-notre-dame-prosza-specjalisci]

Przypomnijmy, że niedługo po pożarze Notre Dame, ponad 1000 czołowych konserwatorów, kuratorów, naukowców, architektów i inżynierów podpisało się pod listem otwartym, wzywającym francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, by nie spieszył się z odbudową Notre-Dame.

Przyczyna pożaru katedry Notre Dame w Paryżu w dniu 15 kwietnia nie została dotąd wyjaśniona. Śledczy podali wstępnie w czerwcu, że mogło do niego dojść w wyniku awarii instalacji elektrycznej. Wcześniej sugerowano, że do pożaru doszło najprawdopodobniej w trakcie prowadzonych w świątyni prac renowacyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl