Maturzyści pielgrzymują na Jasną Górę

/ By Aw58 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21661390

  

Trwa już pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę. Jako pierwsi w tym roku szkolnym przybyli uczniowie z diecezji tarnowskiej. Rok temu w prawie czterystu grupach do Częstochowy dotarło ponad sto tysięcy młodych osób.

Hasło pielgrzymki maturzystów z diecezji tarnowskiej to „Rusz się do Mamy – dziś”. Nawiązuje do wezwania papieża Franciszka: „Wstań z kanapy”.

Jesteśmy pierwsi, cieszymy się z tego powodu. Chcemy przygotować się dobrze do egzaminu maturalnego, ale przede wszystkim, co w życiu robić 
– zaznacza ksiądz Marcin Baran, dyrektor wydziału duszpasterstwa młodzieży.

Pielgrzymki maturzystów wpisały się już w tradycję polskiej szkoły. Uczniom towarzyszą katecheci i nauczyciele, a diecezjalnym spotkaniom przewodniczą biskupi. 

W programie pobytu na Jasnej Górze są koncerty oraz świadectwa, a także rozważania i konferencje.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radiovaticana.va, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie rewitalizacja zamku w Szczytnie. Podpisano umowę

/ ZeroJeden [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Władze Szczytna podpisały z wykonawcą umowę na rewitalizację ruin krzyżackiego zamku. Inwestycja ma kosztować 14,7 mln zł i zakończy się wiosną 2021 roku.

Jak poinformował Urząd Miasta Szczytna, przekazanie wykonawcy placu budowy nastąpi w najbliższych dniach. Wybrana w przetargu firma z Olsztyna ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży budowlanej, w tym w renowacji zabytków. Lokalny samorząd uzyskał na to przedsięwzięcie dofinansowanie z UE.

Zrewitalizowane ruiny zamku, który jest kojarzony z literacką postacią Juranda ze Spychowa, mają stać się sztandarową atrakcją turystyczną Szczytna. Zostaną zachowane jako tzw. trwała ruina. Średniowieczne mury będą zabezpieczone, a podziemia odsłonięte i udostępnione zwiedzającym. Powstanie m.in sala wystawowa i miejsce kameralnych koncertów.

Zaplanowano też obniżenie dawnego dziedzińca do poziomu z czasów średniowiecza, zrekonstruowanie studni, odsłonięcie spod ziemi pozostałości kamiennej baszty oraz odtworzenie zamkowej fosy.

Zamek w Szczytnie pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Był siedzibą prokuratora, czyli urzędnika zarządzającego jednym z okręgów administracyjno-wojskowych państwa krzyżackiego. Po sekularyzacji zakonu w 1525 r. stracił rangę ważnej nadgranicznej warowni.

Pod koniec XVI w. przebudowano go na rezydencję myśliwską książąt pruskich. W następnych wiekach został częściowo rozebrany i popadał w ruinę. Przed II wojną światową pozostałości budowli zaadaptowano na lokalne muzeum, a na dawnym przedzamczu wzniesiono gmach nowego ratusza.

Szczycieński zamek rozsławił Henryk Sienkiewicz w powieści "Krzyżacy". To tutaj miała być przetrzymywana Danusia, uprowadzona podstępnie córka Juranda ze Spychowa. Zamkowe lochy stały się też miejscem uwięzienia samego komesa, któremu na rozkaz miejscowego komtura Zygfryda de Loewe obcięto język, dłoń i odebrano wzrok. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl