Redaktorom z „Wyborczej” w głośnym już filmie „Niezwyciężeni” zabrakło... Wałęsy i kobiet

Ccreen z filmu "Niezwyciężeni" / youtube.com/IPNtvPL

  

Przygotowany we współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, firmy Juice oraz studia Fish Ladder/Platige Image film „Niezwyciężeni” został owacyjnie przyjęty przez niemal całą opinię publiczną w Polsce i zebrał mnóstwo - jak najbardziej zasłużonych - pochwał. Tymczasem na Czerskiej postanowiono jednak poszukać dziury w całym. Według „Wyborczej” film pozostawia niedosyt, bo zabrakło w nim Lecha Wałęsy i... kobiet.

„Niezwyciężeni” - krótkometrażowy film animowany pokazujący walkę Polaków o wolność w latach 1939-1989 miał swoją premierą wczoraj i niemal od razu po przedstawieniu zebrał mnóstwo entuzjastycznych komentarzy i opinii. Chwalono warstwę techniczną i merytoryczną obrazu oraz podkreślano, że jest on świetnym narzędziem realizacji polskiej polityki historycznej za granicą. 

CZYTAJ WIĘCEJ: "Niezwyciężeni - takiego filmu jeszcze nie było!"

Pochwały napływały niemal z każdej strony. Niemal, bo dziury w całym postanowiono poszukać przy Czerskiej. Trudno było przyczepić się do tak świetnej produkcji, jednak redaktorzy „Wyborczej” postanowili stanąć na wysokości zadania.

I choć nie zapomniano o takich postaciach jak Karski czy Maczek, to na koniec filmu pozostaje pewien niedosyt. Kogoś jednak zabrakło - i to nie drugoplanowej, tylko samego Lecha Wałęsy

- czytamy w materiale „GW” na temat filmu.

Istne faux pas - pokazać symbolicznie ogromną wolę i siłę narodu polskiego, a nie pokazać Wałęsy. Ale moment - przecież ani Karski, ani Maczek nie zostali w filmie przedstawieni z nazwiska, a jedynie w scenach, po których możemy się domyślać, że chodzi właśnie o te postaci. W takim razie - dlaczego Wałęsą nie może być ta postać? Rozumiemy, nie widać wąsów, ale można się spierać.

screen z filmu Niezwyciężeni/youtube.com/IPNtvPL

Smuci też niemal całkowity brak kobiet w filmie

- pisze dalej autor tekstu z „Wyborczej” o „Niezwyciężonych”.

Sprytna konstrukcja - „niemal całkowity brak”. Czy ma to oznaczać, że wymagany był parytet? W filmie widzimy wszak kobietę ratującą żydowskie dzieci, prawdopodobnie Irenę Sendlerową i trudno powiedzieć, by była to scena poślednia.

Trudno też powiedzieć, czy rzeczywiście oglądaliśmy ten sam film, który widział autor tekstu. Poszukiwania dziury w całym przez „GW” nie umknęły uwadze internautów.

Film opublikowany wczoraj w serwisie YouTube obejrzano już ponad 175 tysięcy razy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, gazeta.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spora pomyłka brytyjskich linii lotniczych. Samolot, który leciał do Niemiec, wylądował w Szkocji

Zdjęcie ilustracyjne / By Lasse Fuss - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17982603

  

Brytyjskie linie lotnicze British Airways (BA) przeprosiły za pomyłkę, w wyniku której samolot, który miał rozkładowo polecieć do Duesseldorfu w Niemczech, wylądował... w szkockim Edynburgu.

BBC informuje, że najprawdopodobniej załoga, która przyszła w poniedziałek do pracy, błędnie zasugerowała się dokumentami z poprzedniego dnia, kiedy ten samolot leciał do stolicy Szkocji. Pasażerowie nie kryli zaskoczenia, kiedy po wylądowaniu piloci powitali ich w Edynburgu.

Połączenie z londyńskiego lotniska City było wykonywane na zlecenie BA przez niemiecką firmę WDL Aviation. Operator podkreślił, że "w żadnym momencie bezpieczeństwo pasażerów nie było narażone na niebezpieczeństwo", i potwierdził, że "po niezamierzonym postoju w Edynburgu pasażerowie (...) dolecieli do Dusseldorfu".

Samolot doleciał do Duesseldorfu z niespełna czterogodzinnym opóźnieniem. Linie BA przeprosiły pasażerów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl