Nowatorskie strzelania sytuacyjne

/ mat. 17. WBZ / http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_2080.html

  

W piątek na pasie taktycznym w Trzemesznie Lubuskim żołnierze 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7. bSKW) zrealizowali nowatorskie strzelanie sytuacyjne, sprawdzające działanie pododdziału jako bojowego patrolu rozpoznawczego – podaje 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Jak wyjaśnia zastępca dowódcy 7. bSKW mjr Damian Kidawa, celem zajęć było opracowanie takich warunków szkolenia, dzięki którym dowódca miał możliwość sprawdzenia wyszkolenia taktycznego i strzeleckiego plutonu. – Było to o tyle nietypowe strzelanie, gdyż cele ustawione były w przygodnym terenie, a dowódcy musieli wykorzystywać ukształtowanie terenu tak, aby zapewnić nie tylko zdolność ogniową, ale również osłonę przed przeciwnikiem. Jeżeli tego nie zrobili, zostali wykluczeni z dalszego działania i osłabili pozostałą część pododdziału – wyjaśnia mjr Kidawa, cytowany przez oficjalny portal 17. WBZ.

Głębokość prowadzonego „marszu” to około 4,5 km. W celu zapewnienia bezpieczeństwa szkolonym, każdy wóz miał kolorowe oznaczenia, a żołnierze odblaskowe kamizelki. – Realizowane wczoraj zajęcia ogniowe pokazały każdemu żołnierzowi, jak trudnym zadaniem jest prowadzenie celnego ognia w nieznanym terenie. Rozpoznawanie celów, znalezienie odpowiedniego stanowiska ogniowego i kontynuowanie natarcia było najlepszym sprawdzianem dla nas wszystkich – podsumowuje piątkowe zajęcia mjr Kidawa, cytowany przez portal wielkopolskiej brygady.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 17. WBZ.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wałęsa będzie chciał zastąpić Adamowicza?

/ Platforma Obywatelska RP from PolskaDerivative work: Kamil.ryy [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

  

Europoseł PO, kandydat tej partii w ubiegłorocznych wyborach na prezydenta Gdańska, Jarosław Wałęsa poinformował, że kwestia jego ewentualnego ponownego startu w wyborach prezydenta tego miasta będzie poruszana w partii później.

Jak zaznaczył, we wtorek Paweł Adamowicz miał przedstawić kompletny skład swojego gabinetu oraz umowę koalicyjną - porozumienie między Koalicją Obywatelska i jego stowarzyszeniem "Wszystko dla Gdańska".

"Wydaje mi się, że to jest dobry dokument, na którym można budować przyszłość. Na pewno kontynuacji będą oczekiwali mieszkańcy Gdańska. Paweł Adamowicz otrzymał olbrzymi mandat zaufania. Jego kadencja skończyła się przedwcześnie. Wydaje mi się, że należy w imię przyzwoitości obiecać kontynuację jego myśli"

- podkreślił eurodeputowany PO.

Jego ojciec Lech Wałęsa oznajmił wcześniej w Gdańsku, że zrobi wszystko, aby Jarosław Wałęsa nie kandydował w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta miasta. Polityk ten zajął trzecie miejsce w jesiennych wyborach w 2018 r.

Wygrał w nich Adamowicz, uzyskując w drugiej turze 64,80 proc. głosów i pokonując kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył we wtorek, że jego partia nie wystawi własnego kandydata w przedterminowych wyborach w Gdańsku.

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł w PO wynika, że Jarosław Wałęsa nastawiał się na start w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W poprzednich uzyskał mandat z okręgu pomorskiego startując z ostatniego miejsca.

W środę komisarz wyborczy w Gdańsku podpisał postanowienie o wygaśnięciu mandatu Adamowicza. Decyzja o mianowaniu p.o. prezydenta miasta oraz wyznaczenia daty przedterminowych wyborów należy do premiera Mateusza Morawieckiego.

We wtorek I zastępca prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że przyjęła propozycję przekazaną przez rządzących w sprawie objęcia funkcji komisarza w Gdańsku.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Pogrzeb zamordowanego prezydenta odbędzie się w sobotę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl