Kierujący samochodem pułapką kamikaze zdetonował ładunki wybuchowe na trasie patrolu wojskowego sił NATO, w powiecie Daman leżącym w afgańskiej prowincji Kandahar.

Do ataku przyznali się talibowie. Ich rzecznik Kari Jusuf Ahmadi w wysłanej do dziennikarzy komunikatorem internetowym wiadomości poinformował, że zabito "siedmiu członków wrogich sił najeźdźczych". AFP podkreśla, że talibowie regularnie zawyżają bilans ofiar swoich zamachów.

Jak ocenił w komunikacie gen. Nicholson, atak ten udowadnia, "że talibowie nie są w najmniejszym stopniu zainteresowani pokojem".

W ramach NATO-wskiej operacji szkolenia afgańskiego wojska i policji Resolute Support w Afganistanie stacjonuje ok. 600 rumuńskich żołnierzy. Misja ta została stworzona po zakończeniu w 2014 roku funkcjonowania Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) w celu dalszego ich wspierania.

Do jej zadań należy szkolenie i doradztwo dla afgańskiej armii i policji na poziomie operacyjnym i strategicznym bez udziału w walkach z rebeliantami. W sumie bierze w niej udział ponad 13 tys. wojskowych, których większość pochodzi z USA.