Twarde stanowisko Lasów Państwowych. 'Mimo groźby kar nie wykonamy polecenia KE"

/ screen Telewizja Republika

  

Dziś dyrektor generalny Lasów Państwowych, Konrad Tomaszewski, zapowiedział, że pomimo groźby kar finansowych nie wykona polecenia Komisji Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej. - Nie wychodzimy poza ramy dozwolonej działalności - podkreślił Tomaszewski.

Komisja Europejska skierowała to Trybunału Sprawiedliwości UE o to, aby ten nałożył na Polskę kary finansowe w związku z nieprzestrzeganiem zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. W chwili obecnej strona polska ma ustosunkować się do zarzutów KE. Dzisiaj Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, zapowiedział, że "nie wykona polecenie KE dotyczącego zaprzestania wycinki, nawet mimo gróźb kar finansowych".

Obecny w Warszawie na uroczystości odsłonięcia pomnika pierwszego dyrektora Lasów Państwowych, Adama Loreta, Tomaszewski dodał, że "Loret powiedziałby nam: tak trzymać".

Nie wychodzimy poza ramy dozwolonej działalności. Meldowałem dziś Adamowi Loretowi, że nie schodzimy z wytyczonej przez niego drogi - podkreślił dyrektor generalny LP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polskieradio.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Von der Leyen wychwala ideę "Zielonego Ładu". Jej emocje studzą... niemieccy przemysłowcy

Ursula von der Leyen / fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" nowa szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wychwala zamysł Europejskiego Zielonego ładu i podkreśla, że "to nowa europejska strategia wzrostu, która zmniejszy emisje, tworząc miejsca pracy i poprawiając jakość naszego życia". Jej emocje studzi jednak niemiecki przemysł.

Nowa szefowa Komisji Europejskiej przekonuje w środę w artykule we "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że promowany przez nią plan redukcji emisji CO2 - Europejski Zielony Ład - to strategia wzrostu dla Europy. Niemiecki przemysł jest jednak sceptyczny.

- Ludzkość stoi w obliczu zagrożenia egzystencjalnego i cały świat zaczyna to rozumieć. W Niemczech susze, pożary i korniki zagrażają naszym lasom, od Afryki po Azję rozprzestrzeniają się pustynie. Rosnący poziom mórz zagraża europejskim miastom i wyspom na Pacyfiku. Ludzie doświadczali takich zjawisk wcześniej, ale nigdy nie przychodziły one z taką prędkością

 - alarmuje Ursula von der Leyen na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

[polecam:https://niezalezna.pl/300667-do-czego-chce-zmusic-huty-timmermans]

Powołując się na opinie naukowców, niemiecka polityk przekonuje, że zmiany da się zatrzymać, ale należy działać już teraz. Dlatego nowa Komisja Europejska nie chce tracić czasu i przedstawi w środę w Parlamencie Europejskim założenia Europejskiego Zielonego Ładu - podkreśla von der Leyen. Nowa szefowa KE podkreśla, że "Europejski Zielony ład" stanie się "siłą napędową nowych możliwości gospodarczych". 

- To nowa europejska strategia wzrostu. Zmniejszy emisje, tworząc miejsca pracy i poprawiając jakość naszego życia. To motyw przewodni, który będzie obecny we wszystkich sfery naszej polityki - od transportu po podatki, od żywności po rolnictwo, od przemysłu po infrastrukturę. Dzięki naszemu Zielonemu Ładowi chcemy nie tylko inwestować w czystą energię i rozszerzać handel emisjami, ale także pobudzić gospodarczy krwiobieg i zachować różnorodność biologiczną Europy

 - obiecuje przewodnicząca KE.

Chadecka polityk zastrzega, że dążenie do neutralności klimatycznej powinno być wykonalne dla wszystkich, w przeciwnym razie się nie powiedzie. Zapowiada zatem stworzenie funduszu na rzecz tych regionów europejskich, które mogą zostać szczególnie dotknięte zmianami, które niesie Europejski Zielony Ład.

[polecam:https://niezalezna.pl/301332-komisarz-wojciechowski-zapowiada-obrone-budzetu-rolnictwa-chcac-miec-rezultaty-trzeba-dac-odpowiedni-wklad]

- Chciałabym, aby fundusz ten zmobilizował w ciągu najbliższych 100 miliardów euro z pomocą Europejskiego Banku Inwestycyjnego i środków prywatnych. Nie pozostawiamy samym sobie tych (regionów), które będą musiały podjąć większy wysiłek - obiecuje.

Niemiecki przemysł patrzy tymczasem z niepokojem na plany Komisji Europejskiej.

- Te idee są zbyt jednostronne. Zrównoważony rozwój Europy zależy nie tylko od realizacji ekologicznych celów Zielonego Ładu. Konkurencyjność na arenie międzynarodowej musi być równie istotnym celem. Bilionowe inwestycje w ochronę klimatu muszą być dokonywane przez konkurencyjny i innowacyjny przemysł

 - powiedział w środę szef wpływowego Związku Niemieckiego Przemysłu (BDI) Dieter Kempf.

Jego zdaniem ciągłe śrubowanie celów klimatycznych działa jak trucizna na długookresowe inwestycje oraz jest niemal niewykonalne z punktu widzenia technicznego, ekonomicznego i społecznego.

- W efekcie konsumenci i firmy są jeszcze bardziej zdezorientowani - krytykuje Kempf.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl