Tillerson: Korea Północna stwarza niebezpieczeństwo dla całego świata

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył dziś, że kontynuowanie testów rakietowych przez Koreę Północną zagraża całemu światu, a Waszyngton ściśle współpracuje z regionalnymi sojusznikami, Japonią i Koreą Południową nad uporaniem się z tym problemem.

David Guttenfelder; http://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en

- W Azji Wschodniej coraz bardziej agresywny i izolowany reżym północnokoreański zagraża demokracjom w Korei Południowej, Japonii i co więcej w ostatnim czasie rozszerzył te groźby na Stany Zjednoczone, stwarzając niebezpieczeństwo dla całego świata - powiedział Tillerson w Waszyngtonie na zgromadzeniu międzyrządowej koalicji państw Wspólnota Demokracji.

- Spoglądamy najpierw na naszych regionalnych sojuszników Południową Koreę i Japonię. Pracując wraz z nimi oraz innymi demokratycznymi partnerami kontynuujemy budowanie konsensusu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dla stworzenia zjednoczonego międzynarodowego frontu, który wzmocni nasze wartości i będzie dążył do uczynienia nas bardziej bezpiecznymi - dodał sekretarz stanu.

Według przedstawicieli władz japońskich i południowokoreańskich, wystrzelona przez Koreę Północną w piątek rano czasu lokalnego rakieta balistyczna przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i po przebyciu około 3700 kilometrów spadła do Oceanu Spokojnego. Lot pocisku trwał około 19 minut, a pokonany przez niego dystans pozwalałby na dotarcie do amerykańskiej wyspy Guam.

Wydarzenie to dodatkowo wzmogło napięcie w regionie po podziemnym zdetonowaniu w Korei Północnej 3 września potężnego ładunku nuklearnego. Amerykańskie źródła wywiadowcze oceniły, że wybuch ten miał moc 140 kiloton trotylu, czyli dziewięciokrotnie większą niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rex Tillerson #Azja #Korea Północna #Korea Południowa #Japonia #broń nuklearna #bezpieczeństwo

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo