Abp Ryś: Zostać pasterzem Kościoła, który liczy 1,5 mln ludzi, to nie jest zabawa

Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej bp Grzegorz Ryś został nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim. Oficjalny komunikat w tej sprawie został odczytany wczoraj w łódzkiej kurii w obecności biskupów, księży i pracowników. Biskup Ryś wysłuchał go w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Abp Grzegorz Ryś
youtube/print screen

Arcybiskup nominat znany jest ze swojej otwartości w komunikowaniu się z wiernymi, także poprzez internet, działalności na rzecz nowej ewangelizacji i współpracy z mediami. Co roku bierze udział z grupą niepełnosprawnych w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Jest doskonałym rekolekcjonistą, autorem wielu książek i artykułów z dziedziny teologii i historii. Pracował także jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II, a w trakcie procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka był jednym z członków komisji historycznej. Jest specjalistą od historii średniowiecza, posługuje się łaciną, językiem angielskim i włoskim. Zawołaniem abp. Grzegorza Rysia jest „Moc w słabości”. 

Komentując swoją nominację, arcybiskup nominat powiedział: 

Mam doświadczenie pokoju w sobie, który bierze się z posłuszeństwa w Kościele, i bojaźni, która bierze się z poczucia odpowiedzialności. Zdaję sobie sprawę, że zostać pasterzem Kościoła, który liczy 1,5 mln ludzi, to nie jest zabawa. To nie jest 1,5-milionowy tłum, tylko 1,5 mln osób z imieniem, nazwiskiem, z twarzą, z historią, z takim, a nie innym doświadczeniem Chrystusa i Kościoła.

Więcej na ten temat w dzisiejszym Dodatku Łódzkim „Gazety Polskiej Codziennie”.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie – Dodatek Łódzki

 

#Grzegorz Ryś #Łódź

Anna Skopińska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo